Walka o najlepszą pozycję w Google nie ma końca. Technik pozycjonowania strona jest również tak wiele, że trudno określić, których z nich się trzymać, a które odrzucić. Jakie są najlepsze wskazówki dotyczące SEO, które przyniosą efekty?

Przyciąganie użytkowników na naszą stronę internetową wartościowymi treściami ma wiele zalet. Jeżeli spojrzymy na pozycjonowanie SEO z czysto biznesowej perspektywy, jest jedna zaleta, która wychodzi przed szereg.

Zarówno marketerzy B2B, jak i B2C chcą mieć coraz więcej leadów pochodzących z inbound marketingu, czyli od osób, które trafiły na stronę dzięki wynikom wyszukiwania.

Powód jest prosty: te leady niosą ze sobą 8.5 razy większą szansę na konwersję niż leady, które pozyskaliśmy przez marketing wychodzący.

Kluczowymi elementami pozyskania takich leadów jest content marketing oraz pozycjonowanie SEO. Skoro firmy wiedzą, że w ten sposób o wiele łatwiej zamienić odwiedzającego w klienta firmy, walka o pozycję w wynikach wyszukiwania jest zacięta.

Google dba o to, żeby nie było nam zbyt łatwo i zasady pojawiania się w rankingach zmieniają się bardzo dynamicznie.

Na przykład popularne przed laty skupianie się wyłącznie na słowach kluczowych jedynie po to, żeby poprawić wyniki wyszukiwania jest przeszłością.

To nie oznacza oczywiście, że wybór właściwych słów kluczowych nie jest ważnym elementem układanki. Obecnie, oprócz optymalizacji SEO, słowa kluczowe dają nam znacznie więcej informacji o użytkownikach i problemach, które staramy się rozwiązać.

Gdy prowadzisz małą firmę, lub masz na głowie wszystkie elementy marketingowej układanki, nie masz czasu śledzić informacji na temat zmian algorytmów Google. Tego,  czy budowanie linków to już przeszłość? Nie musisz też wiedzieć, jak napisać tag tytułowy, aby napędzać rankingi w wyszukiwarkach.

Na szczęście niektóre podstawowe zasady SEO pozostają bez zmian.

Nie chcę Cię wciągać w zawiłe zakamarki pozycjonowania strony. Zamiast tego, chcę Ci pokazać kilka najważniejszych wskazówek dotyczących SEO, które musisz znać.

Jeśli skoncentrujesz się tylko na tych technikach, z pewnością przyciągniesz więcej ruchu organicznego do swojego bloga i poprawisz rankingi wyszukiwania bez narażania Google na karę.

Gotowy? To zaczynamy:

Pisz dla ludzi – pomóż rozwiązać problemy Twoim użytkownikom

Pamiętam rozmowę z osobą, która kiedyś zajmowała się pozycjonowaniem stron. Jak sama powiedziała rzuciła to, bo to zrobiło się za bardzo skomplikowane. „Wcześniej wystarczyło napakować słów kluczowych i ustawić jakiś skrypcik i szło, a teraz to jakiś koszmar”.

seo pozycjonowanie stare i nowe seo

Z jednym się zgodzę to koszmar – to był koszmar dla użytkowników szukających rozwiązania problemu lub informacji, gdy lądowali na takiej stronie. Treści praktycznie nie było. Był jakiś kociokwik, w którym co chwilę pojawiało się słowo kluczowe. Jak się pewnie domyślasz wartość takiej witryny dla użytkowników była zerowa, ale pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli teraz przyszło Ci do głowy pójść na łatwiznę i zrobić to samo – NIE rób tego.

Słowa kluczowe są ważne, ale w kontekście tworzenie lepszych, angażujących i wartościowych treści.

Nie staraj się oszukać systemu i manipulować wyszukiwarkami. Bo to nie roboty musisz przekonać, żeby kupiły Twoje produkty i usługi, ale ludzi, którzy na Twojej stronie poszukują rozwiązania swoich problemów.

Naucz się pisać najpierw dla użytkowników, a dopiero później dla Google. Jeżeli skupisz się na tych pierwszych, wyszukiwarki same zaczną Cię nagradzać.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Dziel się wartością – dodawaj łącza do innych stron internetowych.

  Gdy czytasz jakiekolwiek podręczniki czy prace naukowe, na pewno zwróciłeś uwagę na końcową cześć każdej z tych książek. Autorzy bardzo często zostawiają tam okruchy swojej inspiracji – czyli tytuły książek, artykułów i prac innych naukowców, z których korzystali pisząc swoją książkę.

  Jako czytelnik może samodzielnie sięgnąć po każdy z tych tytułów i poszerzyć swoją wiedzę.

  W przypadku stron internetowych większość osób, broni się przed tym dosyć mocno. W końcu chcemy, żeby potencjalni klienci spędzali jak najwięcej czasu na naszej stronie, a nie znikali na stronach innych autorów.

  Tu jednak warto skorzystać z nawyków naukowców i podzielić się źródłami oraz innymi wartościowymi materiałami nawet, jeżeli nie są Twoje.

  Patrząc pod kątem SEO, tworzenie wysokiej jakości linków, czyli połączeń między różnymi stronami internetowymi, jest nieustannie kluczowym czynnikiem.

  Właśnie tak – odsyłanie użytkowników do innych, wartościowych i wybranych przez Ciebie źródeł nie tylko wpłynie na budowę Twojego autorytetu specjalisty i marki, ale również poprawi pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

  Według Randa Fishkina, założyciela Moz, tworzenie takich linków wysyła ruch możliwy do śledzenia, a dzięki czemu witryna staje się bardziej wartościowym i skalowalnym zasobem.

  Pamiętaj, żeby odsyłać użytkowników tylko do stron z treścią, którą wcześniej sam przeczytałeś i uważasz, że ma wartość dla Twoich użytkowników. To jedna z dobrych praktyk SEO.

  Tu dochodzimy do ważnej kwestii w budowaniu linków: ważna jest jakość linków, a nie ich ilość. Zaufanie do Twojej strony wzrośnie, gdy masz kilka wiarygodnych połączeń, a nie dziesiątki, czy nawet setki linków słabej jakości.

  Pisz systematycznie – dawaj jak najwięcej wartości a poprawisz rankingi.

  Tu dochodzimy chyba do największej bolączki, czyli systematycznego pisania treści. Według Content Marketing Institute tworzenie unikalnych i angażujących treści jest wyzwaniem dla większości marketerów.

  Bez względu na to, czy Twoja oferta jest B2B czy B2C musisz utrzymać dyscyplinę tworzenia treści.

  Unikalna treść jest jednym z czynników sukcesu. Kolejnym czynnikiem jest „świeżość” tekstu. Oba wpływają pozytywnie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

  Jeżeli więc Twoje treści są jeszcze w stanie generować kilku tysięcy odwiedzin, musisz publikować treści konsekwentnie i regularnie.

  Zdecydowałeś się promować firmę i usługi w Internecie? W takim razie tworzenie unikalnych i pomocnych postów nie jest opcją. To jest koniecznością.

  Wyróżnij się – napisz trafne opisy meta dla każdej strony

  Dobrze przygotowane tytuły i opisy meta to chyba jeden z najbardziej zaniedbywanych obszarów SEO.

  Czym są opisy meta? To nic innego, jak pierwsza rzecz, którą widzą ludzie, gdy Google wyświetla Twoją stronę w wynikach wyszukiwania.

  Google nie lubi powielanych treści, dlatego powinieneś zadbać, żeby każda Twoja strona miała nie tylko unikalny tytuł i opis, ale również wyróżniać się od konkurencji. Czyli nie kopiuj opisu konkurencyjnej firmy tylko dlatego, że sprzedajecie ten sam, lub podobny produkt.

  W myśl Hollywodzkiej zasady „daj mi to samo, tylko inaczej” – napisz własny opis, który w jednym zdaniu odpowie na pytanie użytkownika.

  Ta zasada dotyczy również Twojej własnej strony. Nie możesz mieć takiego samego opisu na stronie o sprzedaży oraz takiego samego o warunkach dostawy lub marketingu. To są zupełnie inne sprawy i Twoje meta opisy powi9nny o tym informować.

  Jak to zrobić technicznie? Jeżeli Twoja strona jest zbudowana na WordPress, możesz poprawić zduplikowane opisy i tytuły używając wtyczki Yoast lub All-In-One-SEO Pack.

  Po instalacji wtyczek wejdź na daną stronę, przewiń do dołu strony i dodaj unikalny tag tytułowy oraz opis meta.

  Pomóż wyszukiwarkom – twórz zrozumiałe adresy URL

  Jesteś na ważnym spotkaniu biznesowym i druga osoba pyta Cię o podanie adresu mailowego. Ty w tym momencie zaczynasz od „PięknyRoman1500100900@”. Podejrzewam, że rozmówca będzie co najmniej zmieszany i będzie się zastanawiał, czy dobrze zapisał.

  pozycjonowanie seo porady url

  Podobnie jest z wyszukiwarkami internetowymi. Jeżeli użytkownicy nie mogą zrozumieć twojego adresu URL, wyszukiwarki również mogą mieć z tym problem.

  Unikaj więc adresów typu: www.mojastrona.pl/blog/145893274

  Wyszukiwarki internetowe podążają za użytkownikami. Gdy ktoś znajdzie w sieci taki adres URL, nie ma szans, żeby go zapamiętał bez zapisywania, ani polecił go komuś innemu.

  Idealnie, gdyby adres URL zawierał tylko 2-4 słowa, bo dzięki temu adres jest łatwy do zapamiętania i wpisania.

  Pisz obrazami – dodaj słowa kluczowe do swoich grafik.

  Bez względu czy szukamy informacji, obrazu czy video, stosujemy zawsze tą samą zasadę – wpisujemy do przeglądarki słowo kluczowe.

  Do dzięki alternatywnemu opisowi zdjęcia wyszukiwarki mogą pokazać użytkownikom m. in. infografiki, które tak pieczołowicie przygotowywałeś.

  pozycjonowanie seo tego nie rób

  Dlatego dodając grafiki i zdjęcia pamiętać, żeby użyć odpowiednich słów kluczowych w nazwach obrazów, alternatywnym opisie oraz towarzyszącym tekście (tj. podpisy pod zdjęciami).

  Wspominałem już o nieupychaniu w tym miejscu wielu słów kluczowych? Tak. Ta zasada obowiązuje również dla zdjęć.

  Nie kombinuj, nie oszukuj. Jeżeli na zdjęciu masz „czerwoną koszulę” nie pisz, że jest tam coś innego. W przypadku optymalizacji SEO chodzi przede wszystkim o trafność, a nie o spryt czy kreatywność.

  Pokaż się – niech inni zaczną linkować do Twoich treści

  Tak jak wspominałem, tworzenie linków jest kluczowym elementem pozycjonowania strony. Dla Ciebie oczywiście kluczowe są linki przychodzące, czyli te, które ktoś inny umieścił na swojej stronie wskazując Twoje treści, jako wartościowe źródło informacji.

  Cała idea content marketingu polega właśnie na tworzeniu na tyle angażujących i wartościowych treści, żeby stworzyć w odbiorcach potrzebę podzielenia się nimi z innymi, linkowania do Ciebie oraz udostępnieniu treści w mediach społecznościowych.

  W jaki sposób to osiągnąć? Poświęć więcej czasu i energii na swoje posty i inne materiały. Zaoferuj odbiorcom inne podejście i pokaż, że faktycznie zależy Ci na kompleksowym rozwiązaniu problemów Twoich potencjalnych klientów.

  Nie działaj w ciemno – zastosuj analitykę internetową

  Gdy już masz wybrane słowa kluczowe i jasno ustalone cele optymalizacji pod kątem wyników wyszukiwania w przeglądarkach, potrzebujesz narzędzi do śledzenia co działa, a co nie.

  Nie musisz od razu korzystać z płatnych narzędzi. Możesz spokojnie zacząć od Google Analytics oraz Google Search Console, żeby zobaczyć, czy ruch na Twojej stronie się zwiększa.

  Możesz również skorzystać z darmowej wersji SEMrush, która pozwoli Ci również przeanalizować Twoją pozycję wobec konkurencyjnych biznesów.

  Również Moz ma 30-dniowy darmowy okres testowy dla swojego narzędzia SEO. To wystarczy, żeby sprawdzić problemy, jakie występują na Twojej stronie oraz sprawdzić co działa u Ciebie i u innych.

  Miej te narzędzia pod ręką od pierwszego dnia działania Twojej strony i analizuj sytuację. Upewnij się, że zwiększający się ruch na stronie jest faktycznie wynikiem Twojego działania, a nie przypadku. Skup się na tym, co działa.

  Liczy się szybkość – usuń wszystko, co spowalnia Twoją witrynę.

  Szybkość ładowania strony internetowej jest obecnie kluczowym czynnikiem SEO. Nie wiem, jak Ty, ale ja jeszcze dobrze pamiętam ładujące się minutami serwisy informacyjne.

  pozycjonowanie SEO czas ładowania strony

  Dzisiaj, gdy żyjemy w pokoleniu „instant” i większość z nas chcę otrzymywać wszystko coraz szybciej. W przypadku stron internetowych nie ma mowy o minutach oczekiwania na załadowanie.

  Według Strange Loop zaledwie 1-sekundowe opóźnienie w czasie ładowania strony może przynieść aż 7% utraty konwersji. Według eConsultancy „40% ludzi opuszcza witrynę, której ładowanie trwa dłużej niż 3 sekundy”.

  Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie zarówno dla użytkowników, jak i dla przeglądarek, które chcą treści zoptymalizowanych na szybkie i konkretne dostarczanie odpowiedzi na problemy użytkowników.

  Jeżeli Twoja strona działa wolno, przegrywasz bitwę o bezpłatne wyniki wyszukiwania, bez względu jak dobre treści przygotowałeś i jak ładna jest Twoja strona.

  Pozbądź się nieistotnych elementów, które spowalniają Twoją witrynę. Najczęściej mogą to być duże zdjęcia, które możesz zmniejszyć lub usunąć.

  Jeżeli Twoja strona jest na WordPressie, możesz wyłączyć wszystkie niepotrzebne wtyczki. Dodatkowo możesz odchudzić swój pasek boczny i umieść tam tylko niezbędne elementy i widżety.

  Podsumowanie

  SEO, czyli pozycjonowanie stron jest chyba największą studnią bez dna w całym marketingu internetowym. Zawsze można przecież tworzyć nowe, lepsze treści, które pomogą użytkownikom rozwiązać ich problemy. Z drugiej strony Google zmienia algorytmy tak często, że bardzo łatwo się w tym pogubić.

  Jedną z największych bolączek wielu marketerów i właścicieli firm jest to, że mimo tworzenia nowych treści strona nadal nie może się przebić wśród konkurencji.

  W takich sytuacjach warto pamiętać o najważniejszych wskazówkach SEO, dzięki którym wrócimy na właściwe tory.

  Pierwszą z nich jest to, żebyś nie zmieniał co chwilę nazwy domeny. Wiek strony internetowej jest ważny z punktu widzenia pozycjonowania strony. Dlatego zanim jeszcze zaczniesz tworzyć treści zrób badania, wybierz jeden adres i się go trzymaj.

  Pamiętaj, żeby Twoja strona była dostosowana do urządzeń mobilnych i zadbaj o jak najszybsze ładowanie się strony. To może oznaczać wyrzucenie zbędnych elementów i optymalizacji grafik.

  Pisząc treści skup się na użytkownikach i ich problemach, a nie na upychaniu słów kluczowych w tekście. Podobnie jest z budowaniem linków – zawsze myśl o jakości, a nie ilości.

  Naucz się również skupiać na wyszukiwanych frazach z „długim ogonem” i tworzyć treści wokół nich (np. narzędzia do monitorowania social media), a nie wokół głównych słów kluczowych (np. social media).

  Jeżeli uwzględnisz wszystkie wskazówki dotyczące SEO, o których wspomniałem w tym tekście, zapewniam Cię, że będziesz nie tylko tworzył lepsze treści, ale również zwiększysz ruch organiczny (czyli darmowy) na Twojej stronie, zdobędziesz więcej potencjalnych klientów i zwiększysz swoje przychody.

  Jakie inne wskazówki lub techniki dotyczące pozycjonowania stron są Twoim zdaniem najważniejsze dla poprawy rankingów wyszukiwania?

  marcin klinkosz

  Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu