Mimo dużego szumu wokół LinkedIn w Polsce, to narzędzie jest nadal w powijakach. Niektórzy traktują go jedynie jako stronę z ofertami pracy. Dzisiaj więc nie o tym, co to jest LinkedIn, ale tym, jak wykorzystać tę platformę nie tylko do budowania marki, ale również do generowania leadów i sprzedaży.
Co to jest LinkedIn?
LinkedIn to największa biznesowa sieć nawiązanych znajomości. Mają 675 milionów użytkowników oraz 260 milionów aktywnych użytkowników każdego miesiąca. Jest więc największym kanałem, który wykorzystują marketerzy do publikowania 94% treści B2B. Dlaczego? Ponieważ jest na nim 9 miliardów wyświetleń treści tygodniowo.
To sporo oczu, które mogą zobaczyć Twoje treści regularnie. Z drugiej strony jedynie 1% użytkowników aktywnie publikuje treści, więc jak widzisz systematyczna praca na LinkedIn może przynieść Co dobre rezultaty, ponieważ nie ma tak dużej konkurencji.
Jakie są więc zalety posiadania konta na LinkedIn?
- Generowanie większej liczby leadów
- Zwiększona ekspozycja
- Wyższy poziom wiarygodności
- Możliwość pochwalenia się osiągnięciami
- Filtrowane wyniki wyszukiwania
- Wartościowe kontakty biznesowe
Profile na LinkedIn posiadają zarówno tacy giganci jak Google, Amazon czy Microsoft, ale również start-upy, poszukujących nowych klientów i inwestorów.
Zoptymalizuj swoje konto LinkedIn
Skoro potencjał tej platformy social media jest olbrzymi, dzisiaj podrzucam kilka rozwiązań i pomysłów, dzięki którym będziesz mógł osiągnąć wymierne rezultaty.
Czego więc chce LinkedIn? LinkedIn chce, żebyś produkował treści, które są wartościowe dla innych użytkowników.
Zanim jednak zaczniesz publikować musisz pomyśleć o optymalizacji swojego profilu. Oto elementy, na które musisz zwrócić uwagę:
Zdjęcie profilowe
Wybierz aktualne zdjęcie, które przedstawia Ciebie lub Twoją markę. Najlepiej, jeżeli zdjęcie zajmuje 60% miejsca w awatarze. Musisz zadbać również o przyjazny wyraz twarzy i pamiętaj, żebyś na zdjęciu był tylko ty. Sweet focie z imprezy rodzinnej odpadają.
W przypadku marki proponuję wykorzystanie zdjęcia lub grafiki firmowej, która jest wykorzystywana na innych kanałach – konsekwencja jest kluczowa.
Obrazek tła
Podczas tworzenia obrazu tła, sugeruję rozwiązać problem potencjalnego klienta. Na przykład: Ludzie chcą osiągać lepsze wyniki, możesz zamieniać na „Chcesz lepszych wyników?”
Nagłówek
Tu masz 120 znaków, w których musisz uwzględnić słowa kluczowe oraz ważne informacje, o których ludzie powinni wiedzieć, gdy odwiedzają Twój profil.
Podsumowanie profilu
Pisząc podsumowanie na LinkedIn bądź jak najbardziej konkretny. Użyj danych na poparcie swoich wyników i zachęć do działania wyraźnym wezwaniem do akcji. Bądź jak najbardziej autentyczny i udostępnij swoje zainteresowania osobiste lub misję marki / czym zajmuje się Twoja firma. Upewnij się, że Twoje podsumowanie jest bogate w słowa kluczowe, ale unikaj żargonu, frazesów i zbyt skomplikowanych zdań. Pamiętaj, że masz na to 2000 znaków.
Potwierdzenie umiejętności i rekomendacje
To chyba najprzyjemniejsza część profilu. Nie pomijaj tej sekcji i poproś innych o potwierdzenie Twoich umiejętności. Rozwijaj tę sekcję i wspieraj inne osoby. W ten sposób zbudujesz relacje i zachęcisz innych do potwierdzania Twoich umiejętności.
Podobną sekcją są rekomendacje. Tutaj również polecam rekomendowanie innych osób, a w zamian TY również będziesz mógł otrzymać rekomendację. Upewnij się, że rekomendacje pochodzą od odpowiednich osób w obszarze Twojej działalności. Spróbuj zebrać 5-10 rekomendacji.
Zainteresowania
W tej sekcji możesz zamieścić linki do innych marek / innych części swojej firmy. Wyróżnij osoby, z którymi często współpracujesz lub z którymi pracujesz. Ponownie – im więcej osób znajdzie się w tej sekcji, tym większa szansa, że odwdzięczą się tym samym.
Grupy
Dołącz do grup, które są adekwatne dla Twojej niszy. Bądź aktywny i nawiązuj relacje z tymi ludźmi. Im więcej kontaktów w Twojej sieci, tym więcej okazji. Możesz wykorzystać grupy do promocji informacji o Twoich produktach, postach na blogu oraz innych informacji na temat Twojej marki.
Sieć kontaktów na LinkedIn
Na koniec jedna z podstawowych funkcji – poszerzanie swojej sieci kontaktów. Wbrew pozorom właśnie ten element sprawia ludziom najwięcej problemów. LinkedIn nie jest Facebookiem i możesz zapraszać do znajomych osoby, których nie znasz osobiście (jeszcze). W wielu przypadkach masz dostęp do osób decyzyjnych, które w normalnych warunkach są obstawione asystentami i sekretarkami.
Stosuj tego typu networking, który przyniesie obu stronom korzyści.
Tylko błagam Cię, nie wysyłaj swojego pitcha sprzedażowego, gdy tylko druga strona zaakcentuje zaproszenie.
Równie dobrze mógłbyś wyskoczyć na kogoś w ciemnej bramie i oferować mu mortadele zza pazuchy swojego prochowca. W realu jest podobnie, więc wyobraź sobie, że na LinkedIn również nic dobrego z tego nie wyniknie.
Podsumowanie
LinkedIn to świetne narzędzie do nawiązywania nowych kontaktów z klientami B2B. Na tej platformie mamy bezpośredni kontakt z osobami, które normalnie kryją się za zastępami asystentów oraz sekretarek. Dzięki optymalizacji naszego konta i publikacji treści, możemy przyciągnąć klientów do nas.
Możemy więc nie tylko czerpać z wiedzy i doświadczeń najlepszych biznesmenów na świecie (którymi chętnie się dzielą), ale również budować nowe okazje biznesowe. Oczywiście, jeżeli nie wyskoczymy, jak Filip z konopii z ofertą sprzedaży do dopiero poznanej osoby.
Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”
Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.
Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.