inbound marketing vs outbound marketing

Inbound marketing działa przez dostarczanie potencjalnym klientom informacji, których potrzebują, wtedy, kiedy ich potrzebują. To alternatywa dla tradycyjnych, agresywnych „wychodzących” form reklamy.

Inbound marketing jest metodologią skupiającą się na tworzeniu wartościowych treści, które pomagają ludziom podczas podejmowania decyzji zakupowej lub poszukiwania rozwiązania ich problemu.

Chodzi więc przede wszystkim o dobre zrozumienie potencjalnych klientów oraz dostarczenie im potrzebnych treści w odpowiednim formacie i we właściwym czasie. Dzięki kombinacji technik oraz narzędzi marketingowych możesz stworzyć strukturę pozyskiwania wysokiej jakości leadów za pomocą Twojej strony internetowej, oraz innych działań online przez 24/7.

Marketing przychodzący może stać się potężnym narzędziem rozwoju Twojego biznesu, ale wymaga od Ciebie systematycznej pracy oraz przemyślanego działania.

Inbound Marketing Definicja

Inbound marketing to metoda rozwijania biznesu przez budowanie trwałych relacji z klientami. Ta strategia łączy w sobie różne elementy marketingu internetowego, w tym SEO, social media oraz content marketing, które wykorzystywane są w uporządkowany i strategiczny sposób. To alternatywa dla tradycyjnych, agresywnych „wychodzących” form reklamy.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Inbound Marketing vs Outbound Marketing

  Aby w pełni zrozumieć ideę marketingu przychodzącego, warto spojrzeć na jego totalne przeciwieństwo, czyli na marketing wychodzący. Jeżeli znasz różnice pomiędzy tymi dwoma podejściami, możesz spokojnie przejść do innego posta na blogu.

  Outbund marketing, to rodzaj marketingu, z którym zetknęliśmy się wszyscy. Gdy odbieramy telefon i słyszymy w słuchawce słowa „Dzień dobry, pani Kowalska? Nazywam się XYZ i dzwonię do Pani w sprawie…”, wszyscy wiemy, że po drugiej stronie siedzi sprzedawca, który ma za zadanie nam coś sprzedać. Bez względu na to, czy tego potrzebujemy, czy nie.

  To również reklamy telewizyjne, gazetowe, radiowe itd. W skrócie możemy powiedzieć, że marketing wychodzący przeszkadza ludziom, którzy robią w tym czasie coś innego, na przykład oglądają film w telewizji lub czytają ulubione czasopismo.

  Przez długi czas ten rodzaj marketingu był bardzo skuteczny, ale wiele osób uodporniło się na natarczywe próby kontaktu ze strony sprzedawców. Dostępne są również narzędzia blokujące reklamy w Internecie. Coraz trudniej jest więc uzyskać przyzwoity zwrot z inwestycji.

  Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłości będzie nam jeszcze trudniej pozyskać nowych klientów, poprzez przeszkadzanie im.

  Spójrzmy więc na skuteczniejsze podejście.

  Inbound Marketing w Pigułce

  Skoro już wiemy, czym jest marketing wychodzący, oto najprostsza definicja inbound marketingu: to dowolne działania marketingowej, które nie przeszkadzają odbiorcom. W tej strategii chodzi o działania, które przyciągną klientów do Ciebie. Nie musisz ich ścigać, nie musisz również zgadywać, gdzie ich najlepiej złapać (przed telewizorem, czy może podczas czytania gazety). Dzięki temu nie musisz wynajmować miejsc reklamowych ani czasu antenowego, żeby do nich dotrzeć ze swoim przekazem i produktami.

  Wolisz Wynajmować Czy Posiadać?

  Korzystając z marketingu wychodzącego, który przeszkadza ludziom, generalnie musisz się liczyć z tym, że to Ty płacisz za wynajęcie powierzchni reklamowej. Wykupujesz reklamę i trzymasz kciuki, żeby zobaczył ją ktoś, kto będzie zainteresowany Twoją ofertą. Może tak będzie, a może nie.

  Z drugiej strony masz inbound marketing, w którym to Ty jesteś właścicielem powierzchni do dystrybucji treści promocyjnych. Nie możesz sobie wykupić pierwszego miejsca w wynikach wyszukiwania Google. Firmy, które pojawiają się na pierwszych miejscach w sekcji reklam, najpierw same muszą mieć wartościową stronę internetową, która dostarcza użytkownikom przydatnych informacji. Jeżeli Twoje treści są lepsze od nich, możesz w szybkim tempie zbliżyć się do nawet największych konkurentów, bez wydawania nawet złotówki na reklamę.

  inbound marketing lead generation

  Przeanalizuj Własne Zakupy Online

  Gdy już znasz różnicę pomiędzy dwoma podejściami do marketingu, postaraj się teraz przeanalizować swój ostatni większy zakup online. Zerknij na tabelkę Hubspota z poprzedniej strony i zobacz, do jakiej fazy procesu zakupowego wskoczyłeś. Ze swojego doświadczenia powiem, że czasami poświęcam więcej czasu na porównanie różnych produktów, szczególnie gdy ich cena jest zbliżona. Na tym etapie nie wiem jeszcze, który produkt kupię, więc czytam blogi, oglądam video z porównaniami produktów i recenzjami.

  Który sprzedawca znajdzie się na szczycie mojej listy przed zakupem? Dobrze się domyślasz – ten, który nie tylko ma najlepsze recenzje produktów lub usług, ale przede wszystkim ten, który pomógł mi zrozumieć różnice pomiędzy różnymi modelami. Pomógł – a nie za wszelką cenę chciał mi coś wcisnąć. To właśnie taki sprzedawca zajmuje się marketingiem przychodzącym.

  Czym Więc Jest Inbound Marketing?

  Mam nadziejże, że pomogłem Ci zrozumieć różnicę pomiędzy marketingiem wychodzącym, który sprzedaje, a inbound marketingiem, który pomaga odbiorcom.

  Wiele firm ma strony internetowe, które skupiają się jedynie na tym, jakie wspaniałe są te firmy: „Jesteśmy najlepsi…”, „Jesteśmy najtańsi…”, „Jesteśmy najwięksi…” itd. Czy to jest według Ciebie dobry sposób dotarcia do klientów w dzisiejszych czasach?

  Podstawą inbound marketingu jest rozmowa, czyli dwustronna komunikacja i zaangażowanie obu stron. Dzięki temu są o wiele większe szanse, że treści reklamowe trafią do osób faktycznie zainteresowanych danym zagadnieniem.

  Znakiem rozpoznawczym strategii przychodzącej, która skupia się na zachwycaniu klientów, jest to, że pomaga i wspiera klientów w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy Twoja firma czerpie z tego jakąkolwiek wartość.

  Ten akt pomocy buduje zaufanie, a gdzie jest zaufanie, jest również potencjał do robienia interesów. Zachwycony klient staje się rzecznikiem i promotorem Twojej marki.