digital marketing co to

Dla wielu osób digital marketing jest wciąż tylko modnym słowem, którym można błysnąć na spotkaniach zarządu? Kluczowym pytaniem jest więc: co to jest digital marketing i jak wpływa na sukces Twojej firmy we współczesnym świecie? Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć to zagadnienie.

Zanim przejdę do rozgryzania cyfrowych tajemnic, kilka słów o podstawach marketingu.

Mówiąc ogólnie – marketing zajmuje się rozpoznawaniem i zaspokajaniem potrzeb klientów. Dla Twojego biznesu to bardzo ważna funkcja, ponieważ skuteczne działania marketingowe przyciągają potencjalnych klientów na Twoje produkty i usługi. Duuużą liczbę nowych klientów.

Tradycyjny model marketingowy jest znany od wieków i obejmuje m.in. badania rynkowe, analizę asortymentu produktów oraz otoczenia biznesowego. Dla odmiany, cyfrowa odmiana marketingu jest cały czas nową praktyką.

Kiedy narodził się digital marketing? Wiele osób się tu ze mną zgodzi, jeżeli powiem, że cyfrowa rewolucja rozpoczęła się od Guglielmo Marconiego, który w 1896 roku, jako pierwszy przeprowadził publiczną transmisję kanałami bezprzewodowymi.

Radio szybko stało się kanałem komunikacji, przez które można było reklamować a nawet sprzedawać swoje produkty.

„Chwilę” później, wraz z eksplozją technologii cyfrowej i wszechobecnymi komputerami oraz smartfonami, firmy zaczęły eksperymentować z nowymi taktykami marketingowymi. Tak narodził się marketing cyfrowy.

Digital marketing – definicja

Gdybyś nadal zastanawiał się, co to jest digital marketing… to odnosi się do wszelkich metod marketingowych prowadzonych za pośrednictwem urządzeń elektronicznych, w tym radia, telefonów, telewizorów, itp. Obejmuje również działania marketingowe prowadzone w Internecie.

W procesie marketingu cyfrowego firma może wykorzystywać strony internetowe, wyszukiwarki, blogi, social media, wideo, e-mail i podobne kanały, aby dotrzeć do klientów. Digital marketing wymaga nie tylko nowych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów, ale również zrozumienia wpływu prowadzonych działań na ich zachowanie.

Podstawy marketingu cyfrowego

Aby lepiej zobrazować Ci różnicę pomiędzy tradycyjnym, a cyfrowym marketingiem, chciałbym, żebyś poznał prawdziwą ikonę modelu tradycyjnego.

offline marketing bilboard

Oto bilboard – król jednostronnej komunikacji, nastawianej jedynie na nadawanie – nigdy na słuchanie. Z pewnością znasz również jego znajomą: reklamę prasową.

Te rozwiązania, niegdyś niezwykle skuteczne, obecnie tracą na znaczeniu każdego dnia.

Dlaczego?

Ponieważ nie dają możliwości dostosowania się do dynamicznych zmian na rynku oraz przegrywają nieustanna walkę o uwagę odbiorców, którzy nie mogą wchodzić w interakcje z biznesem za pośrednictwem billboardu lub reklamy drukowanej.

Wiele osób uodporniło się również na natarczywe próby kontaktu ze strony sprzedawców. Coraz trudniej jest więc uzyskać przyzwoity zwrot z inwestycji.

W przeciwieństwie do tradycyjnego marketingu, marketing cyfrowy jest ciągle zmieniającym się i dynamicznym procesem. Digital marketing zapewnia również dwustronną komunikację pomiędzy firmą a jej rzeczywistymi lub potencjalnymi klientami.

Dzięki temu firmy upewniają się, że ich działania marketingowe z większym prawdopodobieństwem dotrą do klientów, kierując je tam, gdzie klienci spędzają większość swojego czasu.

Skuteczna strategia digital marketingu zazwyczaj obejmuje połączenie różnych metod, w tym reklamy online, pozycjonowania SEO, marketingu w social mediach oraz tworzenia treści.

Kategorie digital marketingu

Marketing cyfrowy to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wiele różnych kanałów komunikacji. W zależności od potrzeb i celów biznesowych istnieją niezliczone sposoby prowadzenia marketingu cyfrowego.

Nie ma tu jednak mowy o jednej strategii, która zadziała dla wszystkich firm.

Digital marketing opiera się na dwóch filarach: marketingu online oraz marketingu offline.

Online Marketing

 • Search Engine Optimization (SEO) – SEO to praktyka polegająca na poprawie pozycji w głównych wyszukiwarkach w celu zwiększenia ruchu online.
 • Search Engine Optimization (SEM) – SEM wykorzystuje płatne reklamy internetowe, aby zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarkach. SEM jest często używany w połączeniu z SEO.
 • Pay-Per-Click (PPC) – PPC to internetowa metoda reklamy, w której firma płaci za swoje reklamy tylko wtedy, gdy ktoś je kliknie
 • Social Media Marketing (SMM) – SMM to praktyka wykorzystywania kanałów mediów społecznościowych do promowania produktów lub usług biznesowych. Wykorzystanie influencerów mediów społecznościowych, często określanych jako influencer marketing, jest powszechne w SMM.
 • Email Marketing – marketing e-mailowy umożliwia firmom wysyłanie markowych treści promocyjnych bezpośrednio do potencjalnych klientów za pośrednictwem poczty elektronicznej. W tym kontekście powszechne jest korzystanie z automatycznych biuletynów.
 • Affiliate Marketing – marketing afiliacyjny to działanie oparte na wynikach, które umożliwia dzielenie się przychodami i wynagrodzenie za sprzedaż (pay-per-sale , PPS) w ramach wspólnej sieci.
 • Content Marketingmarketing treści oznacza publikowanie i dystrybucję materiałów tekstowych, wideo lub audio wśród klientów online. Blogi, filmy i podcasty to typowe sposoby angażowania się firm w marketing treści.
 • Reklama Natywna – reklama natywna polega na wtopieniu materiałów marketingowych w medium, dzięki czemu przekaz i cele marketingowe są równie ważne. Teksty sponsorowane, w których jedna firma publikuje własne treści na innej stronie internetowej, to powszechna metoda reklamy natywnej.

Unbounce stworzył świetną infografikę, która podsumowuje wszystkie rodzaje marketingu online na jednym zgrabnym wykresie.

digital marketing poradnik

(Źródło: Unbounce)

Digital marketing może być prowadzony zarówno online, jak i offline. Poniżej znajdziesz podstawowe narzędzia, które nie wymagają Internetu.

Offline Marketing

 • Rozszerzony marketing offline
  • Elektroniczne billboardy
  • Cyfrowe prezentacje produktów
  • Cyfrowe próbki produktów
 • Radio marketing
  • Reklamy radiowe
  • Programy sponsorowane
 • TV marketing
  • Reklamy telewizyjne
  • Telezakupy
 • Telemarketing
  • Cold calling
  • SMS (prezenty, kupony, programy lojalnościowe)
  • Kody QR

Powyższa lista pokazuje, że istnieje wiele sposobów realizacji strategii marketingu cyfrowego. W przypadku większości firm skuteczny inbound marketing obejmuje wykorzystanie i zastosowanie wielu metod marketingu cyfrowego.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Jakie Korzyści Osiągniesz Dzięki Digital Marketingowi?

  digital marketing korzyści

  Jak sam widzisz, możliwości związane z digital marketingiem są niemal nieograniczone. Rozwijając Twoją firmę, możesz wykorzystać dowolną mieszankę powyższych narzędzi. W ten sam sposób możemy opisać zestaw korzyści płynący z wykorzystania cyfrowych technologii.

  Jedną z największych zalet umiejętnego wykorzystania digital marketingu, jest możliwość dotarcia do klientów podczas ich codziennych czynności – skanowania social mediów, czytania artykułów online, oglądania filmów…

  Idealnie, jeżeli klienci spotykają się z Twoim przekazem w sposób „nieinwazyjny” i nieprzeszkadzający im w robieniu tego, co dla nich jest ważne. Właśnie taki, przyjazny dla użytkowników, inbound marketing może przynieść wiele długofalowych korzyści biznesowych.

  Kluczowe korzyści płynące z digital marketingu:

  • Globalny zasięg – w przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, marketing cyfrowy nie jest powiązany z żadnym obszarem geograficznym. Internet jest dostępny dla klientów na całym świecie. To daje możliwość wprowadzanie na rynek i sprzedawanie klientom, którzy mieszkają w innym województwie lub kraju.
  • Niski koszt wejścia – osiągnięcie globalnego zasięgu za pośrednictwem tradycyjnych kanałów wiąże się z wysokimi kosztami. Dzięki wykorzystaniu narzędzi digital marketingu, te same efekty można osiągnąć przy niewielkiej inwestycji czasu i pieniędzy. Małe firmy mogą stworzyć stronę internetową, zarządzać social mediami i prowadzić blogi bez wielkich wydatków.
  • Mierzalny zwrot z inwestycji – maksymalizacja zysków wymaga dokładnego oszacowania zwrotu z inwestycji (ROI). W tradycyjnym marketingu zmierzenie zwrotu z inwestycji może być trudne (często wręcz niemożliwe). Digital marketing daje pełny wgląd w skuteczność każdej kampanii w czasie rzeczywistym. Możesz więc podejmować świadome i oparte na dokładnych danych decyzje oraz zwiększać przychody oraz zyski.
  • Lepsze targetowanie – marketing cyfrowy umożliwia kierowanie reklam do bardzo konkretnych potencjalnych klientów. Angażując klientów z określonej lokalizacji geograficznej, branży lub kanału social media, firmy mają znacznie większe szanse na dotarcie właściwego odbiorcy.
  • Elastyczność – strategie digital marketingu dają możliwość szybkiej zmiany kursu w razie potrzeby. W przeciwieństwie do długoterminowych, tradycyjnych kampanii marketingowych, firmy mogą na bieżąco dostosowywać swoje działania.
  • Natychmiastowe połączenie – w dzisiejszych czasach, przed dokonaniem zakupu klienci zazwyczaj szukają informacji online oraz sprawdzają rekomendacje. Pierwszy krok w tym procesie zazwyczaj rozpoczyna się od wyszukiwarki. Dzięki temu Twoja firma z rozwiniętymi strategiami SEO, SEM i PPC może natychmiast połączyć się z klientami.
  • Budowanie relacji – rozwój social mediów uczynił z nich dominującą platformę komunikacyjną dla wielu grup demograficznych klientów. Klienci coraz częściej chcą wchodzić w interakcje z firmami na swoich warunkach. Skuteczne działania na social mediach, mogą budować długotrwałe i lojalne relacje z obecnymi i potencjalnymi klientami.

  Podsumowanie

  Tak wygląda digital marketing w pigułce. Żadna firma nie może sobie pozwolić na przegapienie możliwości, jakie daje Internet i koniec końców, każdy marketer lub właściciel małej firmy będzie musiał opanować marketing cyfrowy.

  Jak sam widzisz wszystkie firmy, bez względu na wielkość i okres prowadzenia działalności, mogą osiągać ogromne korzyści dzięki efektywnemu wykorzystaniu digital marketingu.

  Jedną z głównych zalet jest fakt, że budżet prowadzonych działań można dostosować do możliwości każdej konkretnej firmy. To daje możliwość usunięcia wielu barier utrudniających wejście na nowe rynki, co jest nieosiągalne przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki efektywnym strategiom małe firmy i start-upy mogą w szybkim tempie zbliżyć się do liderów rynku.

  Mam nadzieję, że ten przewodnik nieco poszerzył Twoje spojrzenie na Digital marketing i pokazał, że marketing cyfrowy to coś więcej niż reklamy na Facebooku.

  Czy zastosujesz którąś z wymienionych taktyk w swojej firmie?

  Podziel się swoimi wnioskami i doświadczeniami w komentarzach.

  marcin klinkosz

  Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu