jak poprawic skutecznosc content marketingu

Twoi klienci coraz częściej odchodzą od tradycyjnych kanałów reklamowych.  To fakt. W takiej sytuacji nie da się uciec od content marketingu. Oto kilka sposobów, dzięki którym Twoje treści będą jeszcze skuteczniejsze.

Właściciele firm oraz pracownicy działów marketingu są nieustannie bombardowani sloganami w stylu „Content is king!” lub „Wszystko sprowadza się do odpowiednich treści”.

Chcesz tego, czy nie – jeżeli prowadzisz biznes online lub nawet prywatnego bloga – musisz znać znaczenie treści.

Dlaczego?

Ponieważ klienci coraz częściej odchodzą od tradycyjnych kanałów reklamowych. W takiej sytuacji docieranie do nich poprzez pomocne, informacyjne treści jest po prostu jedynym rozwiązaniem.

Skuteczność content marketingu potwierdzają również liczby:

Według Content Marketing Institute:

 • Marketing treści może generować trzy razy więcej leadów niż tradycyjne kanały reklamowe
 • 72% marketerów twierdzi, że content marketing zwiększa zaangażowanie odbiorców.
 • 91% marketerów B2B korzysta z content marketingu.

I tu bardzo często pojawia się problem. Większość osób widząc te liczby, zakłada, że powinno tworzyć jak najwięcej treści i to najszybciej, jak to tylko możliwe.

Zanim i Ty wpadniesz w błędne koło, przeczytaj kilka poniższych punktów, które pomogą Ci zwiększyć efektywność treści marketingowych.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Bez Strategii Content Marketingu Nałapiesz Złych Leadów

  Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z marketingiem treści, czy już korzystasz z jego zalet, nie zapominaj o podstawowej kwestii.

  Jaką funkcję spełniają treści w Twojej strategii marketingowej?

  Piszesz, bo powinieneś? Dlatego, że możesz?

  Podczas pracy w gazecie mieliśmy takie powiedzenie, że „papier wszystko przyjmie”. Podobnie jest z treściami publikowanymi w Internecie.

  Wielu marketerów wpada w pułapkę, tworząc treści na dowolne tematy. Co gorsza, tworzą content jedynie luźno powiązany z celami biznesowymi ich firmy.

  Takie treści nie tylko osłabiają przekaz, ale również przyciągają użytkowników, którzy nie są w gronie Twoich potencjalnych klientów.

  Nie możesz oferować wszystkiego dla wszystkich, więc tego nie próbuj.

  Twórz swoje treści z myślą o strategii marketingowej firmy, nie zbaczaj z kursu i idź naprzód.

  Dzięki temu potencjalni klienci będą mogli łatwiej zrozumieć misję Twojej firmy. To ułatwi nawiązanie relacji z klientami, któzy dostrzegą, że ich potrzeby są zgodne z Twoją ofertą.

  różne formy contentu marketingowego

  Niedostępne Treści Odrzucają Odbiorców

  W Polsce jest od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnościami. Dotarcie do tego ważnego rynku wymaga czegoś więcej niż tylko tworzenia treści wokół tematów, którymi się interesują.

  Przygotowując Twoje treści marketingowe, musisz pamiętać, że mogą być one oglądane przez użytkowników na różnych czytnikach.

  To wymaga od Ciebie:

  • Dodania dokładnego, alternatywnego tekstu do obrazów.
  • Dopasowania palety kolorów Twojego projektu do użytkowników słabo widzących.
  • Zapewnienia alternatywnego tekstu dla wszystkich linków.
  • Tworzenia przyjaznych formularzy kontaktowych.

  Nie zapomnij również o tym, że każda persona marketingowa w inny sposób konsumuje treści.

  Przygotuj swój content w różnych formach. Może to być np. video, podcast lub infografika.

  Powtarzanie Treści Denerwuje Użytkowników

  Content, który tworzysz powinien być zgodny z customer journey, czyli podróżą zakupową Twojego potencjalnego klienta.

  Jeżeli tworzysz zbyt wiele treści omawiających to samo zagadnienie w identycznych sposób, możesz rozmydlić temat dla swoich odbiorców.

  W wielu tradycyjnych mediach króluje zasada, według której najnowsza informacja znajduje się na początku artykułu, a 75% pozostałej treści stanowi tzw. background, czyli podsumowanie wszystkiego, co wiadomo w temacie.

  Jeżeli nie chcesz wkurzyć Twoich odbiorców, nie powielaj tej zasady w Internecie.

  Zamiast tego odpowiedz sobie na pytania:

  • Jakie treści powinni skonsumować jako pierwsze?
  • Która treść jest najważniejsza?
  • Jaką ścieżką powinni podążać użytkownicy pomiędzy contentem?

  Powtarzanie tych samych treści marketingowych nie tylko denerwuje odwiedzających, ale również wprowadza w błąd wyszukiwarki internetowe.

  Nie chcesz również, żeby Twoje własne treści rywalizowały ze sobą w wynikach wyszukiwania Google.

  Bądź przewodnikiem dla osób odwiedzających Twoja stronę i pomóż im znaleźć tylko te treści, których faktycznie szukają.

  Dzięki temu znacznie skrócisz ich drogę pomiędzy byciem obcą osobą aż do zadowolonego klienta Twojej firmy.

  dbaj o jakość treści marketingowych

  Słabe Treści Obniżają Skuteczność Content Marketingu

  W content marketingu zasada „im więcej, tym lepiej” niekoniecznie się sprawdza.

  Tworzenie dużej ilości treści „na kolanie” sprawi, że nie tylko materiały będą nieefektywne, ale pociągną za sobą coraz wyższe koszty.

  Jeżeli zajmujesz się tworzeniem treści sam, kosztem może być Twój czas. Czas, który poświęcasz na badanie tematu, pisanie lub przygotowanie grafik, aż po dystrybucję różnymi kanałami marketingowymi.

  W przypadku, gdy zlecasz przygotowanie treści innej firmie, słabej jakości materiały mogą poważnie nadwyrężyć Twój budżet.

  Skutecznie prowadzony content marketing kosztuje o 62% mniej niż inne kanały marketingowe. W przypadku, gdy musisz płacić za przygotowanie, a później za poprawianie treści – koszt inwestycji może niebezpiecznie się zwiększyć.

  Możesz poprawić skuteczność Twoich treści, jednocześnie chroniąc budżet, poprzez:

  • Przygotowanie lepszych treści za pierwszym razem, dzięki skutecznemu wyszukiwaniu słów kluczowych, dokładnym nagłówkom, tytułom meta, opisom oraz dodawaniu wartościowych linków zwrotnych.
  • Zwiększaniu dostępności przez dodanie alternatywnego tekstu, obrazów o wysokim kontraście oraz tekstu napisanego w przystępny sposób.
  • Wykorzystaniu narzędzi analitycznych w poszukiwaniu świeżych pomysłów.

  Recykling Może Działać Lepiej Niż Nowe Treści

  Nieustanne tworzenie nowych treści jest bardzo czasochłonne i wyczerpujące. Jeżeli sam prowadzisz biznes, wiesz doskonale, że doba jest zawsze za krótka.

  Stara, dobra zasada: „pracuj mądrzej, a nie ciężej” świetnie sprawdza się również w content marketingu.

  Aktualizowanie starszych fragmentów treści oraz uzupełnianie ich o nowe słowa kluczowe, informacje lub linki, przywróci im aktualność i przedstawi Twój content zupełnie nowym odbiorcom.

  Recykling treści marketingowych może również sprawić, że dawno zapomniane materiały dostaną drugie życie i staną się filarami w wynikach wyszukiwania Google.

  Aktualne treści wpłyną również na autorytet Twojej strony internetowej, a użytkownicy docenią solidnie przygotowane artykuły.

  Podsumowanie

  Skuteczność content marketingu może poważnie ucierpieć, jeżeli przygotowywane treści nie są zgodne z ogólną strategią marketingową Twoje firmy.

  Wówczas tworzenie większej liczby materiałów może piętrzyć koszty i frustrację, a niekoniecznie przyciągać nowych klientów do biznesu.

  Jeżeli uwzględnisz w swoim content marketingu poszczególne etapy podróży kupującego, skupisz się na odpowiednich słowach kluczowych oraz odświeżysz starsze materiały, będziesz na znacznie lepszej pozycji.