Jak Skutecznie Odświeżać Content Marketingowy

Content marketingowy ma to do siebie, że z biegiem czasu traci na aktualności. Wypróbuj skuteczny proces, który krok po kroku pozwoli Ci wyszukać okazje i skutecznie odświeżyć treści na Twojej stronie internetowej.

Pamiętasz studencką regułę trzech „Z”: Zakuć, Zaliczyć i Zapomnieć? Byłoby idealnie, gdyby tę samą zasadę można było zastosować ją w biznesie, prawda?  A już w szczególności w marketingu treści, który wielu osobom kojarzy się z niekończąca się opowieścią.

Idea content marketingu opiera się na tworzeniu nowych treści, które odpowiadają na problemy i zapytania Twoich klientów. To oznacza, że każdy nowy scenariusz wiąże się z koniecznością tworzenia zupełnie nowych treści.

Znalazłeś często poszukiwane słowo kluczowe? Tworzysz nową treść, która jest na nie nakierowana. Jeżeli fragment treści z różnych powodów stanie się nieaktualny, pozwalasz mu „umrzeć” lub tworzysz nową, aktualną wersję.

Idąc tym torem, wchodzisz na monotonną ścieżkę nieustannego tworzenia nowych treści, które zabierają Ci coraz więcej czasu, którego i tak nie masz zbyt wiele.

Czy jest inne, bardziej skuteczne rozwiązanie?

Owszem.

Nazywa się „evergreen content”.

Co To Jest Evergreen Content Marketingowy?

Evergreen content to treści, które pozostają aktualne bez względu na porę roku lub ramy czasowe, podobnie jak drzewa, które nigdy nie tracą liści. Pod względem wartości jest to treść, która nigdy nie traci podstawowego poziomu ruchu.

Przy odpowiedniej strategii content marketingu „wiecznie zielone” treści będą nieustannie generowały zainteresowanie, a ludzie będą nadal ich szukać przez miesiące, lata, a nawet dekady.

Przykładem takich treści może być na przykład raport „Jak Napisać Scenariusz Filmowy Krok po Kroku”.

Musisz jednak pamiętać, że „evergreen” nie oznacza stałego wzrostu. Jeżeli opublikujesz „wiecznie zielone” treści i o nich zapomnisz, generowany przez nie ruch z czasem powoli zamiera.

Każdy rodzaj treści musi być pielęgnowany i utrzymywany dzięki regularnym aktualizacjom, często nazywanym odświeżaniem treści.

Dzisiaj chciałbym Ci zaprezentować prosty, ale skuteczny proces, dzięki któremu utrzymasz Twój content marketingowy tak aktualny, jak to możliwe.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

    Krok Pierwszy: Audyt Istniejących Treści

    Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci nie tylko odświeżyć treści, ale również oszczędzić czas, jest przeprowadzenie analizy dotychczasowych treści. To jest również krok, który wielu osobom przysparza najwięcej rozczarowania.

    Podczas analizy dowiesz się, które treści nie działają. To mogą być treści, które pochłonęły Ci mnóstwo czasu i energii na ich przygotowanie.

    Analizę contentu usprawnią wskaźniki KPI, które wypracowałeś podczas tworzenia strategii marketingowej. Dzięki nim łatwiej Ci będzie podjąć decyzję, które treści chcesz odświeżyć oraz które aktualizacje powinny mieć najwyższy priorytet.

    Sprawdź to na przykładzie dwóch Twoich postów sprzed lat:

    • Jeden z nich stale podnosi ruch na stronie.
    • Współczynnik konwersji z drugiego posta spada z miesiąca na miesiąc, ale ruch pozostaje taki sam.

    Jak się pewnie domyślasz, pierwszeństwo powinien mieć ten drugi post.

    Podczas tworzenia strategii content marketingu nie popełnij błędu, myśląc tylko o rankingach wyszukiwania i ruchu. To doprowadzi do powstania treści, które owszem przyciągają uwagę i są chwalone, ale nie przynoszą wymiernych rezultatów dla Twojej firmy.

    Na Co Zwracać Uwagę Podczas Audytu Treści?

    Oto kilka sugestii, które mogą być zgodne z Twoimi celami marketingowymi:

    • W przypadku treści, które służą zwiększaniu świadomości, szukaj malejących współczynników zaangażowania użytkowników. To zmniejszający się ruch na stronie, niższe współczynnik klikalności (click-through rate) oraz rankingu w wynikach wyszukiwania.
    • Gdy w grę wchodzą treści „podgrzewające”, czyli te, które rozwiewają wątpliwości użytkownika, skup się na współczynniku przeklikiwania do stron docelowych oraz współczynniku konwersji na poszczególnych wezwaniach do działania (call-to-action)
    • Przy treściach, po których oczekujesz konwersji, skup się na odrzuconych zakupach lub niedokończonych rejestracjach.

    Po zebraniu tych informacji możesz ustalić priorytety zmian i aktualizacji treści. W pierwszej kolejności skup się na:

    • „Największych, ale nie najnowszych hitach”, czyli starszych fragmentach treści, które nadal są bardzo istotne zarówno dla odbiorców, jak i strategii biznesowej.
    • „Ukrytych klejnotach” lub treści o wysokiej jakości i zgodnych ze strategią biznesową, które nigdy nie przyciągnęły uwagi odbiorców ani nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

    Nadanie priorytetu tym kategoriom pomaga upewnić się, że nie tracisz czasu i energii na odświeżanie treści, których nie warto podtrzymywać. Zamiast tego możesz połączyć je z innymi materiałami, lub pozbyć się ich całkowicie.

    Krok Drugi: Znajdź Luki W Treści

    Przeprowadzenie audytu istniejących treści pozwoli Ci nadać priorytety treściom przeznaczonym do aktualizacji. Gdy już jesteś gotowy, możesz przygotować strategię działania.

    Chodzi mi przede wszystkim o określenie luk informacyjnych, które należy uzupełnić. Co możesz zrobić, żeby Twoje treści były jeszcze bardziej atrakcyjne dla użytkowników oraz skuteczniejsze pod względem biznesowym?

    Oto kilka pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć:

    • Czy jest coś, co możesz dodać lub rozwinąć?
    • Co możesz usunąć, aby nie stracić uwagi użytkownika?
    • Jak możesz poprawić formatowanie i czytelność?
    • Czy możesz uzupełnić tekst o media wizualne?
    • Gdzie możesz naturalnie odnieść się do swojego produktu lub firmy?
    • Jaki jest kolejny krok dla konsumenta tych treści?
    • Czy ten następny krok jest dla Ciebie jasny?

    Nie zapomnij skupić się na poprawie współczynnika konwersji do następnego kroku oprócz wyższych rankingów i większego ruchu.

    Krok Trzeci: Podrasuj Swoje Treści

    Gdy już wiesz, jakie treści chcesz zaktualizować i w jaki sposób chcesz to zrobić, czas przystąpić do działania. Pod koniec tego kroku chcesz zaoferować swoim użytkownikom coś nowszego i lepszego.

    Długość tego kroku jest uzależniona głównie od znalezionych luk. Poprawki estetyczne, które poprawią czytelność i formatowanie treści, nie wymagają dużych nakładów. Wystarczy zalogować się do systemu CMS i w prosty sposób dokonać aktualizacji.

    Dużo więcej czasu zajmie Ci przygotowanie zupełnie nowej treści lub aktualizacja istniejącego contentu. W tym przypadku łatwiej będzie przygotowanie nowego tekstu w Wordzie.

    Skopiuj istniejący tekst do pliku, edytuj i przestawiaj paragrafy według ustalonego wcześniej planu. Gdy skończysz nanosić poprawki, dopiero wtedy zmień je w CMS, używając odpowiedniego formatowania.

    Kolejną kwestią jest to, jak złożona jest aktualizacja. Jeżeli wszystko robisz samodzielnie, sam decydujesz, kiedy zajmujesz się pisaniem, przygotowaniem infografiki lub produkcją video.

    W przypadku, gdy content marketingowy jest aktualizowany przez kilka osób, pomyśl o stworzeniu dokumentu, który pozwoli Ci śledzić:

    • Jakie zmiany są wprowadzane?
    • Kto jest odpowiedzialny za te zmiany?
    • Na jakim etapie są zmiany?

    Pamiętaj, że przy odświeżaniu treści marketingowych możesz wykorzystać wszystkie systemy, które wypracowałeś dla tworzenia nowych treści.

    Krok Czwarty: Wypromuj Odświeżone Treści

    To jest punkt, o którym zapomina bardzo wiele osób. Sam fakt aktualizacji treści nie oznacza automatycznie, że użytkownicy się o tym dowiedzą. Dla nich treść, którą już wcześniej przeczytali, jest „stara”.

    Twoim obowiązkiem jest zadbanie, żeby dowiedzieli się o ciekawych zmianach, które wprowadziłeś. Właśnie dlatego powinieneś promować odświeżony content marketingowy tak samo intensywnie, jak nowy wpis na blogu. W niektórych przypadkach nawet bardziej.

    Możesz to zrobić m.in. przez:

    • Przypięcie lub przesunięcie wpisu na początek archiwum bloga.
    • Dodanie linków wewnętrznych do aktualizowanej treści z innych istotnych sekcji Twojej strony internetowej.
    • Wykorzystanie banera na stronie internetowej, który odsyła do odświeżonej treści.

    Do sprawdzonych sposobów promocji aktualizowanych treści należą również działania prowadzone poza stroną internetową:

    • Wysłanie informacji od odbiorców na Twojej liście e-mailowej.
    • Wysłanie Tekstu do wszystkich wymienianych lub cytowanych osób.
    • Udostępnienie linku w social mediach.
    • Wykorzystanie reklam online.

    Oczywiście nie musisz robić tego wszystkiego robić w dniu aktualizacji treści. Przygotuj sobie plan działania, który będziesz mógł powtarzać przy każdej aktualizacji.

    Podsumowanie

    Content marketingowy musi być sprawdzany systematycznie. Tu nie działa niestety zasada „Napisz. Opublikuj. Zapomnij”. Nawet najbardziej popularne treści z czasem tracą swój impet, a co gorsza zmniejsza się również liczba konwersji.

    Odświeżanie treści na Twojej stronie internetowej to nawyk, który Ci się opłaci. To dotyczy również evergreen contentu, czyli treści, które pozostają aktualne bez względu na porę roku lub ramy czasowe.

    Odświeżanie treści najlepiej rozpocznij od przeanalizowania Twoich dotychczasowych treści. Znajdź luki w contencie oraz sprawdź, które treści w ogóle warto aktualizować.

    Nie bój się nadać im priorytetu oraz odrzucić (lub połączyć) treści, które działają poniżej oczekiwań.

    Jak często odświeżać content marketingowy? Najlepsze treści możesz aktualizować raz w roku. W zależności od liczby treści na Twojej stronie możesz odświeżać do kilku tekstów miesięcznie.

    Gdy zobaczysz wyniki, jakie przyniosą te zmiany, przekonasz się, że odświeżanie contentu stanie się uzależniające.