jak mądrze wyceniać swoją pracę

Czas to pieniądz. Takim truizmem raczą nas wszyscy dokoła, bez względu na profesję. W jaki sposób jednak wycenić swój czas i swoją pracę? Oto prosty sposób, z którego możesz skorzystać każdy.

Wycena naszego czasu, wbrew pozorom, nie jest taką prostą sprawą. Wszyscy chcielibyśmy, żeby firmy lub klienci płacili nam jak najwięcej. Jak to osiągnąć, skoro my sami nie wiemy, ile jest wart nasz czas?

No właśnie. Potrafisz mi odpowiedzieć na poniższe pytanie?

Ile jest warta godzina Twojego czasu?

Pamiętaj, że nie pytam Cię, ile teraz oferuje Ci pracodawca. Chciałbym, żebyś napisał na kartce kwotę, którą podałbyś komuś, gdy chciał wynająć Cię na godzinę pracy?

Być może jesteś grafikiem, fotografem, autorem tekstów, sprzedawcą. Podaj konkretną kwotę oddającą wartość jednej godziny Twojej pracy.

Gotowe? To świetnie…

Gdy zadaję to samo pytanie studentom oraz uczestnikom moich szkoleń, większość osób ma z tym poważny problem.

Jeżeli od razu napisałeś na kartce konkretną kwotę, należysz do mniejszości.

Najczęstsze odpowiedzi to:

  • „nie wiem”
  • „mój czas jest bezcenny”
  • „tyle, ile za godzinę płaci mi pracodawca”

Pierwsze dwie odpowiedzi oznaczają dokładnie to samo – Gdy ktoś zapyta Cię o konkretną cenę, nie będziesz umiał mu odpowiedzieć.

Trzecia odpowiedź również jest podchwytliwa. Podczas jednego z wykładów zapytałem studentów zaocznych, na ile wyceniają tę konkretną godzinę, podczas której mnie słuchają. Jedna ze studentek odpowiedziała „150 złotych, bo tyle mam w firmie”.

Problemem w tym przypadku jest to, że zajęcia odbywały się w sobotę, a jej firma płaci jej jedynie od poniedziałku do piątku. Możemy więc założyć, że ta godzina w sobotę rano była warta okrągłe „0”. I tu pojawia się problem.

Jak zapewne wiesz, studenci zaoczni płacę czesne za każdy semestr. Gdybyśmy byli bardziej dokładni, okazałoby się, że nasza studentka jest tak naprawdę na minusie, jeżeli chodzi o wartość tej konkretnej godziny.

To ona zapłaciła przecież uczelni, która z tych pieniędzy opłaciła m.in. wynagrodzenia wykładowców.

Wniosek?

Jeżeli w danej chwili nie robisz nic, co pośrednio lub bezpośrednio przynosi ci przychody, Twój czas jest wart 0 PLN.

Tak więc:

  • Netflix & Chill = 0 PLN
  • Oglądanie śmieszne filmików na YT = 0 PLN (Tu sytuacja może się odwrócić, jeżeli jesteś właścicielem kanału z filmikami i zarabiasz na reklamach)
  • Spacer w lesie = 0 PLN

Wiemy już, że nasz czas to pieniądz dopiero wtedy, gdy nam za niego płacą. Tu mam do Ciebie kolejne pytanie:

Doświadczenie czy Umiejętności?

Wyobraź sobie sytuację, że po jednej stronie stołu masz kogoś z 30-letnim stażem, a po drugiej osobę, która dostarczy Ci dokładnie taką samą usługę, ale nie działa na rynku tak długo.

Co będzie dla Ciebie ważniejsze podczas wyceny ich czasu pracy?

Jeżeli jesteś starszą osobą, zapewne postawisz na staż. Z drugiej strony młode osoby postawią na umiejętności.

  • „Dlaczego mam płacić komuś więcej tylko dlatego, że zasiedział się w jednej firmie?”
  • „Jak zapłacę tyle młodemu, to mu się w głowie poprzewraca”

To tylko niektóre z tłumaczeń, ale zapewne widzisz już tendencje. Podobnie, jak trudno było Ci wycenić godzinę swojego czasu, tak samo trudno ocenić, kto powinien zarabiać więcej. Tutaj dochodzi do równania temat Marki Osobistej.

Jak więc ugryźć ten temat?

Księgowość dla kreatywnych

Jedną z odpowiedzi na pytanie „Jak wycenić swój czas?” było „Zobaczyć, ile bierze konkurencja i brać tyle samo”.

Takiemu podejściu mówimy stanowcze NIE!

Przy wycenie godziny naszego czasu, bardzo pomocnym narzędziem jest uproszczona księgowość dla kreatywnych (nie mylić z kreatywną księgowością J).

Kreatywnymi nazywamy wszystkich, którzy tworzą „coś z niczego” (np. artysta, muzyk, fotograf, coach). Na wiedzę trudno przecież narzucić marżę, koszty dystrybucji i sprzedaży. Jak więc to wycenić?

UWAGA: poniżej znajdziesz praktyczne zastosowanie matematyki. Czytasz na własną odpowiedzialność.

Koszty prywatne

Podstawą naszych wyliczeń będzie rozszerzona wersja budżetu domowego. Jeżeli jeszcze nie prowadzisz takiego budżetu, polecam serdecznie. Dzięki temu narzędziu bardzo często okazuje się, że różnica pomiędzy „mniej więcej wiem, ile wydaję” a „wiem dokładnie, ile wydaję”, jest większa niż nam się wydaje.

W pierwszej części naszego kalkulatora wpisujemy nasze domowe koszty i wydatki. Tak dokładnie, jak się tylko da, czyli „co do grosza”. Te obliczenia są tylko dla Ciebie, więc oszukuj sam siebie. Tak, tego batonika za „złotówkę” też wpisz…

Twoje wyliczenia mogą wyglądać tak:

jak wyceniać pracę - koszty domowe

Koszty związane z pracą

Kolejnym punktem są wszelkie koszty związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Wpisz w tabelkę tylko te Kwoty, które Ciebie dotyczą. Jeżeli pracujesz na etacie w innej firmie, a dodatkowe zajęcie wykonujesz poza godzinami pracy, dostosuj odpowiednio stawkę ZUS. Pamiętaj również, że w takim przypadku od końcowych wyliczeń będziesz mógł odjąć stawkę godzinową u pracodawcy. Wyjdzie Ci również kwota netto za godzinę, którą będziesz musiał pobierać, żeby zrealizować swoje cele.

Oto przykładowe koszty związane z firmą:

jak wyceniać pracę - koszty firmowe

Oszczędności

To punkt, z którym wiele osób ma największy problem. Wyceniając swój czas pracy, postaw sobie realistyczne plany dotyczące oszczędności. Miej na uwadze, że wysokie oszczędności są możliwe, ale mogą od Ciebie wymagać zmiany podejścia (wyjścia z e-biznesem na inne kraje, wyjazdu do większego miasta lub za granicę, gdzie płacą więcej)

Dla naszych wyliczeń przyjęliśmy oszczędności na poniższym poziomie:

jak wyceniać pracę - oszczędności

Ile czasu poświęcisz na pracę?

Przy wypełnianiu tej sekcji pamiętaj, czy wyliczasz swoja stawkę godzinową w przypadku, gdy pracujesz na etacie i działalność prowadzisz po godzinach. Wówczas do 8 godzin na etacie musisz doliczyć godziny, które poświęcisz na dodatkowy biznes. Nie zapomnij również o dniach wolnych od pracy.

jak wyceniać pracę - czas pracy

Przykładowa stawka godzinowa

Na podstawie wprowadzonych kwot możesz wyliczyć stawkę godzinową netto. Możesz od razu zobaczyć różnicę pomiędzy stawką godzinową, która pokryje jedynie Twoje koszty (domowe i prowadzenia działalności), a stawką, która pozwoli Ci odkładać miesięcznie wskazaną kwotę.

jak wyceniać pracę stawka godzinowa

Dzięki tym wyliczeniom możesz zbudować punkt odniesienia, do którego będziesz porównywał konkretne oferty pracy. Jeżeli podjąłeś drogę „etat+działalność” możesz sprawdzić, na ile musisz wycenić swoją prace po godzinach, żeby osiągnąć swój cel.

Pamiętaj, że te wyliczenia są jedynie podstawą. Musisz również pamiętać o m.in. konkurencji czy też własnej produktywności. Jeżeli wyliczysz stawkę za godzinę, a wykonanie pracy zajmuje Ci mniej – stawka netto z kalkulatora może stanowić na przykład minimalną wartość zamówienia.

Podczas robienia własnych kalkulacji pomyśl również o górnym pułapie zarobków oraz czas poświęcanego na pracę. Rozumiem, że każdy by chciał zarabiać jak najwięcej, ale pamiętaj, że czas nie jest z gumy. Gdy Twój kalendarz jest wypełniony po brzegi, pierwszą myślą może być, żeby pracować dłużej. Zamiast tego, w tym momencie warto pomyśleć o podniesieniu ceny/zatrudnieniu dodatkowej osoby i pozostawienie sobie czasu na korzystanie z życia.

Pobierz załącznik do artykułu:

Kalkulator stawki godzinowej Microsoft Excel

Znasz inne sposoby ustalenia własnej stawki godzinowej? Koniecznie daj znać w komentarzach i podziel się z innymi.

Do przeczytania!

marcin klinkosz

Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu