strategia a taktyka

Zrozumienie różnicy pomiędzy strategią a taktyką, jest bardzo ważne. Jeszcze ważniejsze jest to, żeby wszyscy członkowie Twojego zespołu używali tej terminologii w identyczny sposób.

Podczas pracy z różnymi firmami zauważyłem, że wiele osób używa słowa „strategia” zupełnie inaczej niż pozostali. Dotyczy to zarówno strategii firmy, jak i strategii marketingowej.  Gdy do rozmowy dołączymy słowo taktyka, zamieszanie staje się jeszcze większe.

Pomyślałem, że warto wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi dwoma zagadnieniami. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko lepiej planować działania firmy, ale również upewnić się, że Twoi pracownicy rozumieją, co masz na myśli.

Na czym polega różnica pomiędzy strategią a taktyką?

Gdybym miał krótko podsumować zasadniczą różnicę między nimi, powiedziałbym, że:

  • Strategia koncentruje się, na „Dlaczego?”.
  • Taktyka skupia się na „Jak?”.

Możemy pokusić się oczywiście o bardziej rozwiniętą definicję. Strategia jest planem działania, a taktyka to wszystkie elementy, które umożliwiają wykonanie tego planu.

Oczywiście możemy pokazać różnicę między nimi w bardziej poetycki sposób.

„Strategia bez taktyki to najwolniejsza droga do zwycięstwa. Taktyka bez strategii to hałas przed porażką.” – Sun Tzu.

Strategia a Taktyka Marketingowa

No dobrze, ale jak odnieść te definicje do faktycznego działania, które pomoże zdobyć nowych klientów na Twoje produkty lub usługi?

Chciałbym, żebyś pomyślał o strategiach i taktykach, jak o próbach zwiększenia ruchu na Twojej stronie internetowej oraz o przyciągnięciu właściwych osób do Twojego biznesu.

Taktyka może oczywiście przyciągać więcej osób do Twojej strony internetowej, ale dopiero taktyka wynikająca ze strategii przyciąga użytkowników, którzy z większym prawdopodobieństwem staną się Twoimi klientami.

Stosowanie taktyki bez strategii jest oczywiście możliwe, ale musisz pamiętać, że większy ruch na stronie może oznaczać również kłopoty dla Twojej firmy.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

    Co Pierwsze: Strategia czy Taktyka?

    Co by nie było zbyt prosto, wprowadźmy trochę zamieszania.

    Uwaga: Strategia może występować zarówno przed jak i po taktyce.

    No dobrze, to wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Przyjmijmy, że Twoją główną strategią jest przyciągnięcie do strony internetowej użytkowników, którzy staną się Twoimi klientami.

    Pamiętaj, że działamy w sferze marketingu internetowego, więc możesz wybrać wiele różnych taktyk, żeby osiągnąć Twój cel. Możesz wykorzystać m.in. SEO, inbound marketing, social media, reklamy PPC.

    Wszystkie powyższe taktyki są jednak tak obszerne, że wymagają oddzielnych strategii działania.

    Właśnie tutaj bardzo często dochodzi do rozbieżności na linii strategia – taktyka.

    Wiele osób, w tym pracownicy marketingu skupiają się na poszczególnych taktykach i traktują je, jako osobne strategie. Zapominają przy tym, że SEO czy PPC to jedynie taktyki wspierające nadrzędną strategię firmy.

    Aby zachować równowagę i upewnić się, że wszyscy rozumieją, że ich działania służą realizacji głównego planu, chciałbym, żebyś zapamiętał poniższą strukturę.

    Digital marketing jest jedynie jedną z taktyk w głównej strategii rozwoju Twojej firmy.

    W ramach tej taktyki masz do wyboru wiele różnych opcji. Założę się jednak, że nie masz aż takich mocy przerobowych i funduszy, żeby zająć się wszystkim na raz.

    To oznacza, że potrzebujesz nowej strategii, aby określić, które z dostępnych opcji najlepiej pomogą Ci osiągnąć cel dzięki taktyce digital marketingu.

    taktyka i strategia

    Strategia SEO w Służbie Głównej Strategii

    Ze szerokiej strategii digital marketingu możesz wybrać na przykład SEO.

    Musisz jednak pamiętać, że SEO jest tak obszerne, że wymaga własnej strategii, ponieważ wdrożenie SEO bez żadnej struktury nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

    W ramach strategii SEO możesz wykorzystać takie taktyki jak: optymalizacja meta tagów, optymalizacja nawigacji, tworzenie treści wokół słów kluczowych, optymalizacja grafik.

    To wszystko solidne taktyki SEO, ale mogą zakończyć się wielkim fiaskiem, jeżeli nie będą służyły głównej strategii.

    Możesz dzięki nim przyciągać coraz więcej użytkowników na Twoją stronę, ale co z tego, jeżeli większość z nich nigdy nie zostanie Twoimi klientami.

    To główna strategia decyduje, jakie taktyki są stosowane i dlaczego .

    Strategiczno-Taktyczne Koło Napędowe

    Jak sam widzisz słowa strategia i taktyka przeplatają się ze sobą tak często, że łatwo o pomyłkę.

    Możemy to porównać do koła zamachowego:

    Cele Twojej firmy napędzają strategię działania, która napędza taktyki, które napędzają kolejne strategie, które napędzają jeszcze więcej taktyk i tak dalej…

    Spójrzmy na ten proces pod kątem Twojej strony internetowej lub bloga. Powiedzmy, że chciałbyś zwiększyć sprzedaż o 15% w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

    W pierwszej kolejności tworzysz strategię, która pomoże Ci osiągnąć ten cel.

    Ta strategia może zawierać w sobie następujące taktyki:

    • Optymalizacja organicznych wyników wyszukiwania
    • Płatna reklama
    • Optymalizacja pod kątem doświadczeń użytkowników
    • Marketing w social mediach

    To oczywiście nie jest kompletna strategia. Musisz spojrzeć na każdą z tych taktyk z osobna i zadać sobie pytanie, jak wykorzystasz te taktyki, żeby osiągnąć postawiony cel.

    Lepsze Wyniki Wyszukiwania

    Na przykład, optymalizacja organicznych wyników wyszukiwania wymaga własnej strategii, którą będzie opierała się na poniższych taktykach:

    • Poprawa struktury strony
    • Optymalizacja na stronie
    • Budowanie linków

    Tutaj ponownie musisz przyjrzeć się poszczególnym taktykom i prawdopodobnie będziesz potrzebował kolejnej strategii.

    strategia taktyka

    Optymalizacja SEO Na Stronie

    Weźmy na przykład optymalizację na stronie. Jak to wygląda w praktyce?

    Będziesz potrzebował taktyk, które pomogą zoptymalizować:

    • Tytuły
    • Opisy
    • Adresy URL
    • Treści.

    Tak, wiem. Chciałbyś, żeby ta pętla już się skończyła, ale będziesz jeszcze potrzebował kolejnej strategii.

    Będziesz musiał sobie odpowiedzieć na pytania:

    • Jaki format będą miały Twoje tytuły oraz opisy?
    • Jaka będzie struktura adresów URL na twojej stronie?
    • W jaki sposób oraz w jakiej formie będą pisane treści na Twojej stronie?
    • W jaki sposób będziesz zachęcał użytkowników do działania?

    Jeżeli zaczynasz już dostrzegać zależności, to rozumiesz, że każda podrzędna strategia i taktyki muszą służyć głównej strategii i głównemu celowi, który sobie postawiłeś.

    Jeżeli nie zadbasz o to od samego początku, późniejsze próby optymalizacji mogą okazać się mieszaniem kijem w wiadrze z wodą.

    Im dłużej będziesz prowadził takie działania – tym większe problemy będziesz miał przy próbach naprawienia struktury. Bardzo często kończy się to potrzebą zatrudnienia agencji marketingowej, która pomoże odplątać zawiązane węzły w działaniach marketingowych.

    Mówiąc potocznie: taktyka bez strategii może pomóc Ci wygrać bitwę, ale nie wygra wojny.

    Strategia SEO Nie Dla Każdego

    Każdy może wdrożyć taktykę SEO. Ale bez wypracowanej strategii takie działania nie dadzą pożądanego rezultatu.

    Oba działania mogę wyglądać niemal identycznie, i co najważniejsze agencje marketingowe mogą Cię za to skasować również podobnie. Uwierz mi, te działania nie będą przynosiły tych samych rezultatów. Bardzo często to praca dla samej pracy.

    Możesz zdobyć większy ruch na stronie, ale czy to jest dobry ruch? Czy ten ruch jest dochodowy i dostarczy Ci nowych klientów?

    Bez odpowiedzi na te pytania wszystkie działania mogą narazić Cię na niepotrzebne koszty i frustrację, gdy coraz większe nakłady pracy nie będą przynosiły pożądanych rezultatów.

    Podsumowanie

    Zapewne słyszałeś powiedzenie, że „jeżeli w nic nie celujesz, to trafisz za każdym razem.” To jest również kwintesencja digital marketingu prowadzonego bez strategii.

    Oczywiście, możesz odnieść po drodze kilka zwycięstw, ale realizacja głównego celu będzie wątpliwa.

    Pamiętaj, że strategia zawsze jest najważniejsza.

    Jeśli teraz zapytasz mnie, jaka jest różnica między strategią a taktyką, odpowiem, że strategia jest zbiorem rozwijających się taktyk, które służą do osiągnięcia wyznaczonego celu i jak najlepszego zwrotu z inwestycji.

    Ta główna strategia powinna zawsze napędzać taktyki (a także strategie dla tych taktyk).

    Oczywiście możesz zdecydować się na wdrożenie taktyki, nie zaczynając od solidnej strategii, ale nigdy nie osiągniesz pożądanego rezultatu.