5 sprawdzonych tricków na brak motywacji

Nasz mózg jest kluczowym graczem, jeżeli chodzi o wiele naszych zachowań. To dotyczy również motywacji. Sprawdź jak tych kilka, potwierdzonych naukowo trików, wpłynie pozytywnie na poziom Twojej motywacji.

Naukowcy odkryli, że konkretne części naszego mózgu są bezpośrednio i ściśle związane z poziomem naszej motywacji.

Jak się okazuje, w mózgach pracowitych i energicznych osób, uwalnia się więcej dopaminy w obszarach związanych z nagrodą i motywacją. Te części mózgu to prążkowie i kora przedczołowa brzuszno–przyśrodkowa.

Być może teraz zastanawiasz się, dlaczego przypominam Ci rzeczy, o których być może słyszałeś na lekcjach biologii dawno temu.

Okazuje się, że cecha, którą znasz jako motywację, jest bardzo ważna w osiąganiu naszych celów. Ba! Jest ważniejsza niż Twój wrodzony talent, jeżeli chodzi o opanowanie nowych umiejętności.

Najlepiej zobrazować to właśnie na przykładzie sportu. Potrzeba wiele godzin praktyki, żeby zostać mistrzem. To bardzo często żmudna praca. Popchnięcie samego siebie, żeby poświęcić ten czas, wymaga właśnie motywacji.

Jest jednak dobra informacja. Im bardziej będziesz zaawansowany w danej czynności, tym łatwiej będzie Ci znaleźć motywację. Widząc efekty swojej pracy i radość z postępów, dużo łatwiej będzie Ci się zmotywować do dokończenia zadania.

Wszystko pięknie, ale jak dojść do tego punktu? Jak cieszyć się z efektów, gdy tak trudno jest zejść z kanapy i w ogóle zacząć działać?

Poniższe techniki są potwierdzone naukowo i pomogą Ci podtrzymać motywację na wysokim poziomie podczas pracy nad realizacją Twojego celu.

Pobierz darmowy e-book „Przeskocz To”

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka. To ponad 200 stron praktycznych porad oraz sprawdzonych technik poprawy produktywności dla wszystkich, którzy chcą poprawić efektywność swoich działań

Przeskocz To” to sprawdzony system produktywności, który pomoże Ci osiągnąć znacznie więcej, robiąc mniej.  Swoimi poradami dzielą się również najlepsi zawodnicy i trenerzy w kraju.

Książka Przeskocz To

  Brak Motywacji? Zmień Swoje Podejście!

  Nasze nastawienie ma bardzo duży wpływ na wyniki naszego działania. Trick polega na tym, żeby myśleć o naszych celach, jak o naszym wyborze. Naukowcy w University of Rochester udowodnili, że ocena poziomu autonomii danej osoby podczas realizacji zadania, pozwala dokładnie określić, jak bardzo ta osoba będzie zmotywowana, żeby ukończyć zadanie.

  Innymi słowy, jeżeli czujemy, że jesteśmy zmuszani do zrobienia czegoś, to naturalną i automatyczną reakcją jest opór. Każdy rodzic spotyka się z jego przejawem, gdy próbuje wymusić jakieś zachowanie u swojego dziecka.

  Jeżeli jednak uznamy, że zadanie, nad którym pracujemy, jest naszym wyborem, stajemy się bardziej energiczni i chętniej przystępujemy do działania.

  Twój powód, dla którego chcesz osiągnąć cel, również jest ważny. Podczas badań udowodniono, że pozytywne uzasadnianie swojego działania pomaga ludziom utrzymać wyższy poziom motywacji.

  Jeżeli uznamy, że zadanie, nad którym pracujemy, jest naszym wyborem, stajemy się bardziej energiczni i chętniej przystępujemy do działania.

  Na przykład w przypadku dbania o swoją formę dużo lepiej działają postanowienia i cele typu „będę silniejszy” czy „będę lepiej wyglądała w sukienkach”, aniżeli „chcę schudnąć”, które jest odbierane negatywnie.

  brak motywacji wez pod uwage przeszkody

  Weź Pod Uwagę Przeszkody

  Pozytywne nakręcanie się na realizacje celów ma jednak negatywne skutki. Z jednej strony oczywiście chcemy się nastawić na sukces. Z drugiej strony ten huraoptymizm może sprawić, że zaczniemy przymykać oczy na przeszkody, na które możemy tracić po drodze do naszego celu.

  A przeszkody, mniejsze lub większe na pewno się pojawią. Myśląc, że wszystko pójdzie Ci gładko i bezproblemowo, może sprawić, że już przy pierwszej trudniejszej sytuacji, Twój zapał nagle zacznie spadać.

  W tym przypadku możesz skorzystać z potężnego narzędzia, jakim jest metoda kontrastu mentalnego.

  Wyobraź więc sobie swój cel, to jak do niego dążysz i go zdobywasz. Później jednak wyobraź sobie również wszystkie przeszkody, które możesz po drodze napotkać. Pomyśl, jak byś sobie z nimi poradził.

  Gdy w rzeczywistości dojdziesz do trudniejszego momentu, będziesz na niego lepiej przygotowany, a poziom twoje motywacji nie spadnie tak bardzo.

  Dowiedz Się, Co Cię Motywuje

  Każdy z nas ma własny unikalny system motywacyjny. Mamy własne nagrody, które chcielibyśmy uzyskać. To właśnie te zachęty mogą być potężnymi motywatorami. Potrzebny jest jednak do tego jasny cel, do którego będziesz dążył.

  Jakie są Twoje nagrody? Zrób listę rzeczy, które chciałbyś zdobyć i trzymaj je zawsze w zasięgu wzroku. Widząc swoją nagrodę przez cały czas, podtrzymasz swój poziom motywacji.

  Kolejną świetną metodą jest świętowanie nawet najmniejszych wygranych po drodze do celu. To również może być formą nagrody, która zwiększa motywację.

  Na swojej drodze do głównego celu zidentyfikuj więc kilka ważnych etapów i świętuj za każdym razem, gdy je osiągniesz. Pamiętaj, żeby świętować, zanim zaczniesz prace nad kolejnym etapem.

  Zabawajest kolejnym motywującym czynnikiem, który wpływa na utrwalanie pozytywnych zachowań. Kiedy czerpiemy radość z tego , co robimy, dużo chętniej poświęcamy się realizacji tych celów.

  To sprawdza się na przykład w długofalowych celach związanych ze sportem. Możesz znaleźć takie ćwiczenia, które zagwarantują ci możliwość pokonywania kolejnych etapów treningu poprzez zabawę. Monotonia zabija motywację.

  Śpij Więcej i Stwórz Poranną Rutynę.

  Siła woli i motywacja idą ze sobą w parze. Gdy jesteś zmotywowany do zrobienia czegoś, potrzebujesz siły woli, aby to wykonać. Problem z siłą woli polega na tym, że nie działa na zawołanie.

  Nie można jej przywołać na komendę lub sprawić, że zadziała w odpowiednim momencie.

  Siła woli to ograniczony zasób, który łatwo się wyczerpuje.

  Nie wierzysz? Najszybszym sposobem na pozbycie się siły woli jest pominięcie snu. Gdy jesteś niewyspany, nic ci się nie chce. O podejmowaniu ważnych decyzji lub realizowaniu marzeń lepiej wtedy nie wspominać.

  Chciałbym, żebyś zaczął patrzeć na swoją zdolność podejmowania decyzji oraz siłę woli jak na zbiornik.

  Przez cały dzień każda decyzja, którą podejmujesz, zmniejsza poziom siły woli. To właśnie sen jest sposobem, dzięki któremu nasz mózg się resetuje i odnawia. Bez tego nasza kora przedczołowa nie ma energii, której potrzebuje, aby zdobyć siłę woli.

  Bardzo przydatną sztuczką, jest ustalenie porannej rutyny. Na początku tygodnia zaplanuj, co będziesz jadł na śniadanie i co będziesz nosić każdego dnia. Dzięki temu zdejmiesz z siebie konieczność codziennego podejmowania tych decyzji.

  Stwórz rutynę, w której każdego ranka wykonujesz te same czynności w tej samej kolejności i o tej samej porze.

  Dzięki temu nie będziesz męczył się podejmowanie mało ważnych decyzji od samego rana i zachowasz siłę woli na to, co jest naprawdę dla Ciebie ważne.

  Własny Oddział Wsparcia Sposobem Na Brak Motywacji

  Własny Oddział Wsparcia Sposobem Na Brak Motywacji

  Posiadanie wsparcia od innych jest dużym „kopem” motywacyjnym, szczególnie gdy te osoby inspirują Cię do zdobywania Twoich celów. Ten fenomen nazywa się zarażeniem społecznym.  Automatycznie chcemy naśladować ludzi, z którymi się spotykamy, żeby umocnić relacje.

  Właśnie taki własny zespół wsparcia, może dać Ci „kopniaka” i wesprzeć Cię, gdy motywacja słabnie. Poczucie odpowiedzialności czasami samo w sobie wystarczy dla wielu osób, żeby osiągać cele.

  A jakie techniki Ty stosujesz na brak motywacji? Koniecznie daj znać w komentarzach