dlaczego multitasking to twój największy wróg

Przez multitasking, czyli wielozadaniowość w dzisiejszych czasach tracisz więcej czasu, niż go zyskujesz. Czy wiesz, że robienie wielu rzeczy naraz może się odbić negatywnie na Twojej koncentracji oraz kreatywności?

Widziałeś kiedyś w cyrku żonglera, który ma jednocześnie wszystkie piłki w powietrzu, w tym samym czasie sprawdza swojego maila, odpisuje na wiadomości od znajomych na social mediach, a może nawet pije kawę w tym samym czasie? Raczej nie!

W dzisiejszym świecie, przeładowanym nie tylko informacjami, ale i możliwościami, wielu z nas odczuwa ból i frustrację wynikające z faktu, że bierzemy na siebie coraz więcej obowiązków. Co gorsza, robimy to, mimo że nikt od nas tego nie wymaga.

W ten sposób wielozadaniowość staje się nawykiem, który blokuje nam osiągnięcie nie tylko celów osobistych, ale również biznesowych.

Dlaczego więc nadal wykonujemy wiele czynności naraz? Zheng Wang prowadzący badania na Ohio State twierdzi, że wynika to z potrzeb nawykowych. W sytuacji, gdy często wpadamy w wielozadaniowość, coraz bardziej przyzwyczajamy się do niej.

Widziałeś kiedyś w cyrku żonglera, który ma jednocześnie wszystkie piłki w powietrzu, w tym samym czasie sprawdza swojego maila, odpisuje na wiadomości od znajomych na social mediach, a może nawet pije kawę w tym samym czasie?

Podobnego zdania jest Clifford Nass z Uniwersytetu Stanforda, który podkreśla, że im częściej korzystamy z wielozadaniowości, tym ciężej się nam od niej uwolnić. Tracimy w ten sposób umiejętność skupiania się na jednej rzeczy.

Ta umiejętność, zdaniem ekspertów jest kluczowa, jeżeli chodzi o poprawę naszej efektywności.

Niestety coraz więcej osób wierzy, że wykonując więcej rzeczy na raz, szybciej zrealizuje swój cel, a nawet kilka z nich. Obstawieni kilkoma monitorami komputerowymi, goniący bez przerwy za czasem, którego wiecznie brakuje, wpadają w pułapkę, która stała się już nowoczesnym stylem życia.

Oto kilka dowodów na to, żeby obalić mit wielozadaniowości oraz zmienić swoje nawyki.

Pobierz darmowy e-book „Przeskocz To”

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka. To ponad 200 stron praktycznych porad oraz sprawdzonych technik poprawy produktywności dla wszystkich, którzy chcą poprawić efektywność swoich działań

Przeskocz To” to sprawdzony system produktywności, który pomoże Ci osiągnąć znacznie więcej, robiąc mniej.  Swoimi poradami dzielą się również najlepsi zawodnicy i trenerzy w kraju.

Książka Przeskocz To

  Dlaczego Powinieneś Odrzucić Multitasking?

  1. Mózgowi potrzeba czterokrotnie więcej czasu, żeby przyswoić i poznać nowe rzeczy. Stałe skupianie się i przełączanie między nowymi zadaniami sprawia, że faktycznie nie zyskujesz czasu, ale go tracisz.
  2. Badania Harvard Business Review pokazały, że pracownicy, którzy wykonują swoje zadania jedno po drugim, osiągają o 52% lepsze wyniki, niż osoby, które w tym samym czasie wybierają robienie wielu rzeczy naraz.
  3. Wielozadaniowość sprawia, że znacznie trudniej dostrzec szerszą perspektywę. Naukowcy odkryli, że wielozadaniowość powoduje zatory w korze przedczołowej mózgu, jego części odpowiedzialnej właśnie za zarządzanie zadaniami. W rezultacie przeładowany mózg ma problem z uzyskaniem szerszej perspektywy.
  4. Badania w Ohio State wykazały, że wielozadaniowość nie zaspokaja naszych potrzeb poznawczych.
  5. Amerykański neurobiolog, Russell Poldrack, odkrył w swoim badaniu z 2006 roku, że to, czego się uczymy podczas wykorzystywania wielozadaniowości, nie jest dla nas korzystne w takim samym stopniu, jak rzeczy, których nauczyliśmy się pojedynczo. Zdobyta przez wielozadaniowość wiedza nie była tak elastyczna, a osoby wykorzystujące wielozadaniowość, nie potrafiły przekazać tego, czego się nauczyły.
  6. Wspomniany wcześniej Clifford Nass, badacz i profesor na Uniwersytecie Stanforda, odkrył, że osoby, które notorycznie wykonują wiele zadań naraz, używają swojego mózgu mniej efektywnie. Nie są w stanie odfiltrować nieistotnych rzeczy, łatwo je rozproszyć i nie potrafią zarządzać swoją pamięcią operacyjną.

  Droga do sukcesu wiedzie więc przez sytuacje, gdy w danej chwili jesteś skupiony tylko na jednej rzeczy. Dzięki temu jesteś skupiony i masz dużo większe szanse na realizacje celu.

  Pamiętaj o tym dzisiaj!