Budowanie marki osobistej jest paliwem rakietowym do Twojej kariery. Jej budowa to świadomy proces, który jednak wymaga solidnych fundamentów. Oto kilka punktów, które pomogą Ci wzmocnić Twoją markę osobistą.
Być może spotkałeś się już z różnymi definicjami marki osobistej (lub personal brandingu). Według jednych nasz marka jest to, „co o nas mówią, gdy nas nie ma”. To dość duże uproszczenie i jeżeli ktoś pójdzie tą drogą, może poczuć się skrzywdzony i niedoceniony. Dlaczego? Ponieważ ludzie zawsze gadają, a marka osobista to coś więcej niż tylko ładne ubranie czy umiejętności.
Marka osobista – definicja
Twoja marka osobista jest więc unikalną kombinacją umiejętności oraz doświadczeń, które sprawiają, że Ty to Ty. Efektywny i świadomy personal branding może więc bardzo łatwo pomóc wyróżnić się na tle konkurencji w Twojej branży.
Twoja marka osobista jest więc unikalną kombinacją umiejętności oraz doświadczeń, które sprawiają, że Ty to Ty.
Zdaję sobie sprawę, że za sprawą Internetu, niektóre elementy marki osobistej mogą rozwijać się szybciej od innych. Nie miej jednak złudzeń – budowanie marki osobistej to nadal świadomy i długotrwały proces.
Bycie w czymś dobrym już dawno nie wystarcza, żeby otrzymać awans, podwyżkę lub osiągnąć sukces w biznesie. Trzeba to umiejętnie promować i zwracać uwagę, nie wszystkich, ale odpowiednich osób.
Zanim przejdziemy do elementów składowych i narzędzi budowania marki osobistej mam dla Ciebie nieco inną definicję: Marka polega na tym, jak ktoś CZUJE się w momencie, gdy wchodzi w interakcję z Tobą lub Twoją firmą.
Jeżeli miałbym dać komuś skróconą receptę budowy marki osobistej, wyglądałaby ona tak:
- Bądź szczery wobec siebie na temat swoich umiejętności o swojego talentu
- Rozwijaj swój talent i pracuj – silnik musi być cały czas w ruchu.
- Wypracuj w sobie wytrwałość, ale również wdzięczność.
- Gdy będziesz gotowy, wyjdź przez drzwi i pokaż to, w czym jesteś najlepszy, ponieważ dla każdego jest miejsce przy stole.
Budowanie Marki Osobistej
Aby ułatwić Ci jednak zadanie, poniżej znajdziesz najważniejsze składowe marki osobistej, które możesz zacząć stosować „od zaraz”. Niektóre z tych punktów wystarczy wypełnić raz a dobrze. Inne będą wymagały od Ciebie systematyczności.
1. Jakie są Twoje atuty?
Jeżeli napiszesz w swoim CV: „Blacharz-piekarz-akrobata”, zapewne na chwilę przykujesz uwagę rekrutera. Niestety, jeżeli zajmujesz się „wszystkim”, bardzo ciężko określić, w czym jesteś naprawdę dobry. Wypisz na kartce papieru rzeczy, które Twoim zdaniem są silnymi stronami. Jaką wartość dajesz innym? Bądź szczery sam ze sobą. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli zweryfikować mocne strony z opinią innych.
2. Niech inni powiedzą Ci o Tobie.
Dla wielu osób to najbardziej stresujący element marki osobistej. Wszyscy przecież chcielibyśmy słyszeć o sobie super opinie. Poproś o referencje swoich klientów i dowiedz się, za co Cię cenią. Zapytaj o opinię również swoich przyjaciół i rodzinę. Być może oni cenią Cię za coś innego. Gdy prowadzisz biznes, dobrze wiesz, że opinie Twoich klientów o produktach i usługach są o wiele ważniejsze niż hasła marketingowe.
3. Jaka jest Twoja wizja?
Jeżeli jesteś specjalistą i chcesz być ceniony, nie powiesz przecież „chce robić byle co, u byle kogo, za byle pieniądze”. Problem w tym, że same umiejętności nie sprawią, że nagle staniesz się docenianym specjalistą. Dziesiątki tysięcy osób mogą mieć podobne umiejętności do Twoich i tylko z tego tytułu nie wyróżnią się z tłumu. Pamiętaj, że marka osobista to unikalna mieszanka twoich umiejętności ora doświadczeń. Jaka jest, więc Twoja wizja i jakie problemy potrafisz rozwiązać wykorzystując swoje silne strony?
4. Kto ma o Tobie usłyszeć?
Gdy już wiesz, jakie są Twoje silne strony i jaką unikalną wartość możesz wnieść, zdecyduj, komu chcesz o tym powiedzieć. Jeżeli jesteś elektrykiem, nie będziesz się przecież chwalił swoimi umiejętnościami przed innymi elektrykami. Twoją grupą docelową są osoby lub firmy szukające usług elektrycznych. W przypadku biznesu możesz zrobić listę firm, które mogłyby skorzystać z Twoich usług. Wewnątrz tych firm znajdź osoby, które mogą podjąć decyzję o zatrudnieniu Cię. To właśnie im musisz pokazać swoją markę.
5. Sprawdź konkurencję.
Znasz już swoje mocne strony i wiesz, za co cenią Cię inni. Ale czy wiesz, w czym jesteś lepszy od konkurencji? Sprawdź, ile osób zajmuje się dokładnie tym co Ty, i jak łatwo jest Cię zastąpić. Pamiętaj, że żyjemy w świecie rozwijających się technologii. Musisz więc wziąć pod uwagę możliwość zastąpienia Twoich umiejętności przez maszyny i automatyzację procesów. Jeżeli nie jesteś łatwy do zastąpienia – Twoja marka automatycznie zyskuje na wartości.
6. Przygotuj krótką prezentację.
Zanim rzucisz się do zasypywania wszystkich kanałów komunikacji informacjami o swojej wartości, zredaguj to, co chcesz powiedzieć. Świat pędzi zawrotnym tempem i nikt nie lubi tracić czasu. Jeżeli umiesz przekazać swoją wizję i wartości w formie 3 minutowej formie (elevator pitch) jesteś po jasnej stronie mocy. Tu pomocne mogą okazać się…opisy filmów kinowych. Zobacz jak ich twórcy w 2-3 zdaniach potrafią opisać to, co jest esencją 2-godzinnej produkcji. Nie spiesz się. Im mniej słów użyjesz, tym więcej czasu potrzebujesz, żeby je przemyśleć. W wielu przypadkach masz tylko jedną szansę – więc dobieraj słowa mądrze.
7. Czy wszyscy widzą to samo?
Tak wiem. Denerwujące, bo wiele osób już chciałoby publikować swoje treści i docierać do potencjalnych pracodawców lub klientów. Zanim to się stanie, musisz przejść jeszcze przez kilka kroków. Jednym z nich jest spójność Twojego przekazu. Jeżeli masz konta na mediach społecznościowych, masz własnego bloga lub stronę internetową, musisz zadbać o jednakowy przekaz. Klienci, którzy znajdą cię w wynikach wyszukiwania Google, powinni znaleźć te same informacje bez względu, na miejsce.
8. Słuchaj, zanim coś powiesz.
Nie bądź tajemniczym typem, który w ciemnej bramie próbuje sprzedać balerony lub złote zegarki odsłaniając je spod płaszcza, każdemu z przechodniów. Nie próbuj wcisnąć swoich produktów ani usług przy pierwszym spotkaniu – czy to podczas kontaktu osobistego, czy podczas rozmów w Internecie. Jeżeli łączysz się z kimś w mediach społecznościowych i zaraz po nawiązaniu kontaktu, chcesz mu coś sprzedać – to poważna czerwona flaga dla Twojej marki osobistej. Zamiast tego zacznij słuchać i sprawdź, jakie są problemy. Jeżeli umiesz rozwiązać problem – wówczas zacznij mówić.
9. Rozpocznij dyskusję.
Silna marka osobista nie oznacza bycia „mamracją”, czyli kimś, kto wie wszystko i stara się dyskredytować konkurencją. Twoja marka osobista to Twoje poglądy oraz opinia na dany temat lub problem. Przekaż swój punkt widzenia poprzez komentarze do wpisów innych. Napisz artykuł, w którym pokazujesz, jak Twoim zdaniem najlepiej rozprawić się z jakimś problemem. Gdy dopiero budujesz swoją markę, udzielaj się w różnych miejscach i daj się zauważyć. Pamiętaj, że wdawanie się w kłótnie czy pyskówki w Internecie, to taki sam strzał w stopę, jak notoryczne kłótnie w biurze. W firmie być może z czasem zapomną – Internet nie zapomina.
10. Opowiedz historię.
Pamiętasz definicję marki osobistej? To „Unikalna kombinacja umiejętności oraz doświadczeń, które sprawiają, że Ty to Ty”. Nie ma lepszego sposobu, żeby ktoś poznał Cię bliżej i polubił, jak opowiedzenie mu swojej historii. Jaką drogę przebyłeś, żeby znaleźć się w tym miejscu, w którym teraz jesteś? Możesz to zrobić w formie bloga, vloga lub prezentacji na konferencji. Wpleć do swojej historii anegdoty i zabawne sytuacje. Spraw, żeby osoby czytające lub słuchające Twojej historii poczuły się lepiej.
Marka polega na tym, jak ktoś CZUJE się w momencie, gdy wchodzi w interakcję z Tobą lub Twoją firmą.
Jak sam widzisz, budowanie marki osobistej jest niezwykle istotną kwestią. Będziemy do niej wracali zarówno w przypadku materiałów związanych z content marketingiem oraz transformacją cyfrową.
Jeżeli masz inne zdanie na ten temat, lub masz praktyczne porady, którymi mógłbyś się podzielić z innymi – koniecznie daj znać w komentarzach.
Powodzenia w tworzeniu własnej marki osobistej i przeskakiwania na coraz wyższe szczeble Twojej kariery.