dlaczego warto korzystać z content marketingu

Content marketing jest rodzajem marketingu, który zapewnia darmowe treści dla klientów, w zamian za ich uwagę. Wiesz, dlaczego warto zamienić reklamę na content marketing przy promocji Twojej firmy?

Biorąc pod uwagę wszystko to, co dzieje się obecnie na świecie, klienci mają wysokie oczekiwania wobec marek, które chcą ich czasu, pieniędzy i uwagi.

Firmy na całym świecie dwoją się i troją, żeby dotrzeć do nowych klientów. Wykorzystują do tego całą gamę narzędzi marketingowych, które bardzo często drażnią odbiorców. W przeciwieństwie do tradycyjnej reklamy, która narzuca się klientom, content marketing dostarcza im treści, których klienci sami poszukują. Robi to w zamian za pozwolenie na promowanie produktów lub usług.

Jeżeli nigdy nie słyszałeś o takim podejściu, w porządku. W tym artykule postaram się Ci przybliżyć podstawy content marketingu. Omówię następujące punkty:

 • Ograniczenia tradycyjnej reklamy.
 • Wprowadzenie do content marketingu.
 • Zalety content marketingu.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto korzystać z content marketingu, czytaj dalej.

Nie lubimy tradycyjnych reklam

Wyobraź sobie sytuację, gdy oglądasz trzymający w napięciu thriller. Akcja się rozkręca, bohater jest bliski rozwiązania sprawy…aż tu nagle…pyk…blok reklamowy. I to nie krótki – nadawca wie, że oglądający czekają na zakończenie filmu i przeciąga blok reklamowy, licząc, że więcej osób zostanie przed telewizorem.

My, sfrustrowani, przełączamy kanał, idziemy do toalety, robimy sobie coś do jedzenia. Źli, że przerwano nam w najlepszym momencie.

Ta sytuacja chyba najlepiej obrazuje wszystkie tradycyjne treści reklamowe, które przeszkadzają klientom. Mogą to być reklamy telewizyjne, radiowe, reklama w gazecie lub w telewizji. Każda z tych reklam przeszkadza nam, gdy robimy coś innego.

Jakby tego było mało, reklamy bardzo często nie dają nam żadnej wartości, bo są bardzo ogólne i irytujące, jak reklamy środków antykoncepcyjnych na kanałach z bajkami dla dzieci.

Do głównych błędów tradycyjnej reklamy możemy więc zaliczyć:

 • Przyciągają uwagę tylko na krótki czas.
 • Nie dostarczają wartości i sprawiają, że marka zaczyna irytować klienta.
 • Zamieniają się w koszt, bo nie prowadzą do faktycznych zakupów.

Czy jest więc inny sposób?  Jest jakiś sposób, żeby dotrzeć do klienta i rozwiązać jego problem wtedy, gdy potrzebuje pomocy? Czy jest sposób, żeby klient ucieszył się, że zobaczy Twoją wiadomość?

Tak. Tym właśnie jest content marketing, zwany również marketingiem treści.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Content marketing – dlaczego warto?

  Jak wspomniałem wcześniej, marketing treści dostarcza informacji, których klienci poszukują w zamian za pozwolenie na dalszą komunikację marketingową.

  Zamiast reklam mamy więc:

  • Wartościowe filmiki na YouTube
  • Posty na blogu
  • Poradniki i ebooki
  • Podcasty
  • Infografiki

  Tworząc treści, warto pamiętać, że ludzie szukają w Internecie tylko dwóch rzeczy: rozwiązania swoich problemów (edukacji) oraz rozrywki. Dzięki internetowi mamy dostęp do tych wartościowych treści za darmo.

  Tu warto się przeprosić z wyświechtanym mitem, że jeżeli coś jest za darmo, to nie ma żadnej wartości. Realne korzyści i skuteczne rozwiązania problemów – w ten sposób firmy na świecie skutecznie pozyskują nowych klientów.

  Przyjrzyjmy się więc zaletom content marketingu.

  7 powodów dlaczego warto prowadzić content marketing

  1. Marketing treści daje klientom coś wartościowego.

  Gdy większość z nas ucieka od reklam wszelkiej maści, potrafimy godzinami (a nawet miesiącami) siedzieć przed komputerem, porównując produkty przed ich zakupem. Dzięki dobrze dopasowanym treściom klienci nawiązują prawdziwe relacje z markami, które pomagają im rozwiązać ich problem. Klienci konsumują treści sami i nie trzeba ich do tego namawiać.

  2. Treści edukują klienta, aż będzie gotowy kupić.

  Dlaczego miałbym cokolwiek kupić, jeżeli tego nie potrzebuję? A być może nie kupuję, ponieważ nie wiem, że tego potrzebuję? Treści informacyjne, prezentacje rozwiązań, video pokazujące wartość klientowi, pomagają dojść mu do punktu, w którym sam jest gotowy od Ciebie kupić. Nie musisz mu się narzucać.

  3. Content buduje poczucie wzajemności.

  Publikując darmowe treści, które pomagają klientom osiągnąć ich cele, pomagasz im dojść do punktu, gdy będą gotowi odwzajemnić pomoc. Jeżeli pomożesz im zaoszczędzić pieniądze, zostać lepszym sprzedawcą, zarobić pieniądze – klienci w pewnym momencie dojdą do wniosku, że warto zapłacić za darmowe treści, które im udostępniasz.

  4. Content marketing przyciąga klientów za darmo.

  Jeżeli dopiero zaczynasz ze swoim biznesem, dla Ciebie to najważniejsza zaleta content marketingu. Zamiast wydawać pieniądze na kosztowne reklamy, możesz przyciągnąć klientów, tworząc jeden post na blogu. Jeżeli Twoje treści są przygotowane w sposób strategiczny, będą przynosiły Ci nowych klientów przez długi czas. Treść może przyciągać użytkowników do Twojej strony internetowej przez lata.

  5. Ludzie dzielą się treściami content marketingu.

  Pomyśl przez chwilę. Znalazłeś rozwiązanie swojego problemu w treściach opublikowanych przez jakąś firmę. Jakiś czas później Twój znajomy ma podobny problem, więc przesyłasz mu ten sam artykuł. W ten sposób rozpoczynasz efekt kuli śniegowej. Ludzie dzielą się Twoją treścią i rozwiązaniem. Dzięki temu oni również czują się lepiej, ponieważ mogą pomóc komuś innemu.

  6. Content marketing poprawia pozycjonowanie w Google.

  Wsparcie pozycjonowania w wynikach wyszukiwania (SEO) to kolejna zaleta content marketingu. Więcej treści na Twojej stronie internetowej to nowe strony, które Google może zindeksować. Nawet jeżeli będziesz pisał 1 tekst tygodniowo, będziesz zwiększał szanse na znalezienie Twojej treści w sieci. Więcej stron zindeksowanych w Google = więcej szans na zwiększenie ruchu na stronie internetowej.

  7. Marketing treści zwiększa ruch na stronie.

  Każdy z nas lubi konsumować treści w różny sposób. Czasami są to podcasty, innym razem video na YouTube, a jeszcze innym razem wpisy na naszym ulubionym blogu. Musisz pamiętać, że niektóre osoby będziesz w stanie przyciągnąć tylko dzięki konkretnym rodzajom treści. Stopniowo rozszerzając swój arsenał, tworzysz nowe szanse na przyciągnięcie klientów do Twojej strony internetowej.

  8. Content marketing dopasowuje treści do odbiorcy.

  Celem każdej kampanii reklamowej jest dotarcie z komunikatem do właściwej grupy docelowej. Im lepiej dopasujesz treści do swoich potencjalnych odbiorców, tym większa szansa, że z czasem zostaną Twoim klientem.

  Dzięki content marketingowi możesz dopasować treści do różnych grup odbiorców, które czasami używających innego języka, żeby opisać ten sam problem. Wszystkie te grupy musi jednak łączyć jedna cecha – odbiorcy muszą być potencjalnie zainteresowani Twoimi produktami.

  Podsumowanie

  Mam nadzieję, że przekonałeś się o korzyściach płynących z marketingu treści. Jak uważasz? Warto dać szansę content marketingowi? Teraz gdy poznałeś wady tradycyjnej reklamy oraz zalety content marketingu, czas zacząć tworzyć.

  marcin klinkosz

  Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu