Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten wpis.

Jeśli chcesz, aby mój zespół zajmował się Twoim marketingiem, kliknij tutaj.

marketing i jego definicja

Wszystkie firmy łączy jeden cel: chcą sprzedawać i osiągać zyski. Realizacja tych celów biznesowych jest możliwa tylko dzięki zastosowaniu konkretnych działań i strategii. Tu z pomocą przychodzi marketing. Czym jednak jest marketing i jaka jest jego definicja? Jakie są jego rodzaje i które z nich są najskuteczniejsze? Już wyjaśniam.

Marketing Definicja

  • według Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu (American Marketing Association, AMA) marketing to działanie, instytucje oraz procesy służące do tworzenia, komunikowania się, dostarczania i wymiany ofert, które mają wartość dla klientów, partnerów i całego społeczeństwa.
  • Philip Kotler i Kevin Lane Keller z kolei przedstawiając najkrótszą definicję marketingu, która brzmi „zaspokajać potrzeby, osiągając zysk”.

Definicja Badań Marketingowych

Według AMA badania marketingowe są funkcją, która łączy konsumenta, klienta oraz opinię publiczną ze sprzedawcą za pośrednictwem informacji.

Informacje pochodzące z badań marketingowych są wykorzystywane do:

  • Identyfikowania i definiowania możliwości oraz problemów marketingowych.
  • Generowania, udoskonalania i oceny działań marketingowych.
  • Monitorowania skuteczności marketingu.
  • Lepszego zrozumienia marketingu jako procesu.

Badania marketingowe określają informacje wymagane do rozwiązania tych problemów, projektują metodę gromadzenia informacji, zarządzają procesem gromadzenia danych i wdrażają go. Badania marketingowe analizują dane oraz komunikują wyniki oraz ich konsekwencje.

Rodzaje Marketingu

Sam marketing jest bardzo obszernym zagadnieniem. Postaram się jednak przybliżyć jego kilka najpopularniejszych rodzajów.

Influencer Marketing

Influencer marketing koncentruje się na wykorzystywaniu osób, które mają wpływ na potencjalnych nabywców. Działania marketingowe prowadzone są wokół tych osób, aby docierać z przekazem marki na większy rynek. W influencer marketingu, zamiast kierować reklamy bezpośrednio do dużej grupy konsumentów, marka inspiruje lub wynagradza wpływowe osoby (np. celebryci, twórcy treści, pracownicy) za rozpowszechnianie informacji w jej imieniu.

Marketing Relacji

Marketing relacji odnosi się do strategii i taktyk segmentacji konsumentów w celu budowania lojalności. Marketing relacji wykorzystuje bazy danych, reklamy behawioralne oraz analizy, aby precyzyjnie docierać do konsumentów i tworzyć programy lojalnościowe.

Marketing Wirusowy

Marketing wirusowy to zjawisko marketingowe, które ułatwia i zachęca ludzi do przekazywania informacji marketingowej dalej. Nazywany jest „wirusowym”, ponieważ osoby, które otrzymały wiadomość, naśladują proces przenoszenia wirusa lub choroby z jednej osoby na drugą.

Zielony Marketing

Zielony marketing odnosi się do opracowywania i wprowadzania do obrotu produktów, co do których zakłada się, że są bezpieczne dla środowiska (tzn. zaprojektowane w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko fizyczne lub poprawy jego jakości). Termin ten może być również używany do opisania wysiłków mających na celu produkcję, promocję, pakowanie i odzyskiwanie produktów w sposób drażliwy lub uwzględniający kwestie ekologiczne.

Marketing partyzancki (Guerilla Marketing)

Marketing partyzancki to niekonwencjonalna i kreatywna strategia marketingowa mająca na celu uzyskanie maksymalnych wyników przy minimalnych zasobach.

Marketing mobilny

Marketing mobilny to wszystkie działania, które wykorzystują narzędzia powiązane z urządzeniami mobilnymi np. SMS, MMS.