marketing i jego definicja

Wszystkie firmy łączy jeden cel: chcą sprzedawać i osiągać zyski. Realizacja tych celów biznesowych jest możliwa tylko dzięki zastosowaniu konkretnych działań i strategii. Tu z pomocą przychodzi marketing. Czym jednak jest marketing i jaka jest jego definicja? Jakie są jego rodzaje i które z nich są najskuteczniejsze? Już wyjaśniam.

Marketing Definicja

 • według Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu (American Marketing Association, AMA) marketing to działanie, instytucje oraz procesy służące do tworzenia, komunikowania się, dostarczania i wymiany ofert, które mają wartość dla klientów, partnerów i całego społeczeństwa.
 • Philip Kotler i Kevin Lane Keller z kolei przedstawiając najkrótszą definicję marketingu, która brzmi „zaspokajać potrzeby, osiągając zysk”.

Definicja Badań Marketingowych

Według AMA badania marketingowe są funkcją, która łączy konsumenta, klienta oraz opinię publiczną ze sprzedawcą za pośrednictwem informacji.

Informacje pochodzące z badań marketingowych są wykorzystywane do:

 • Identyfikowania i definiowania możliwości oraz problemów marketingowych.
 • Generowania, udoskonalania i oceny działań marketingowych.
 • Monitorowania skuteczności marketingu.
 • Lepszego zrozumienia marketingu jako procesu.

Badania marketingowe określają informacje wymagane do rozwiązania tych problemów, projektują metodę gromadzenia informacji, zarządzają procesem gromadzenia danych i wdrażają go. Badania marketingowe analizują dane oraz komunikują wyniki oraz ich konsekwencje.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Rodzaje Marketingu

  Sam marketing jest bardzo obszernym zagadnieniem. Postaram się jednak przybliżyć jego kilka najpopularniejszych rodzajów.

  Influencer Marketing

  Influencer marketing koncentruje się na wykorzystywaniu osób, które mają wpływ na potencjalnych nabywców. Działania marketingowe prowadzone są wokół tych osób, aby docierać z przekazem marki na większy rynek. W influencer marketingu, zamiast kierować reklamy bezpośrednio do dużej grupy konsumentów, marka inspiruje lub wynagradza wpływowe osoby (np. celebryci, twórcy treści, pracownicy) za rozpowszechnianie informacji w jej imieniu.

  Marketing Relacji

  Marketing relacji odnosi się do strategii i taktyk segmentacji konsumentów w celu budowania lojalności. Marketing relacji wykorzystuje bazy danych, reklamy behawioralne oraz analizy, aby precyzyjnie docierać do konsumentów i tworzyć programy lojalnościowe.

  Marketing Wirusowy

  Marketing wirusowy to zjawisko marketingowe, które ułatwia i zachęca ludzi do przekazywania informacji marketingowej dalej. Nazywany jest „wirusowym”, ponieważ osoby, które otrzymały wiadomość, naśladują proces przenoszenia wirusa lub choroby z jednej osoby na drugą.

  Zielony Marketing

  Zielony marketing odnosi się do opracowywania i wprowadzania do obrotu produktów, co do których zakłada się, że są bezpieczne dla środowiska (tzn. zaprojektowane w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko fizyczne lub poprawy jego jakości). Termin ten może być również używany do opisania wysiłków mających na celu produkcję, promocję, pakowanie i odzyskiwanie produktów w sposób drażliwy lub uwzględniający kwestie ekologiczne.

  Marketing partyzancki (Guerilla Marketing)

  Marketing partyzancki to niekonwencjonalna i kreatywna strategia marketingowa mająca na celu uzyskanie maksymalnych wyników przy minimalnych zasobach.

  Marketing mobilny

  Marketing mobilny to wszystkie działania, które wykorzystują narzędzia powiązane z urządzeniami mobilnymi np. SMS, MMS.

  marcin klinkosz

  Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu