Chcesz rozwijać firmę i zwiększać jej przychody? Kluczem do skutecznego biznes planu jest dobrze dobrany marketing mix. Sprawdź, co to jest za mieszanka i co kryje się za formułą 4P.

Marketing mix to nic innego jak zestaw akcji i taktyk, których firma używa do promocji swojej marki i produktów na rynku. Wszystkie elementu tej biznesowej mieszanki wpływają na siebie nawzajem. Dobrze dobrane elementy mogą poprowadzić firmę do sukcesu, źle – pociągnąć ją na dno.

Dobrze skonstruowany marketing mix wymaga dobrego zrozumienia rynku, badań marketingowych oraz konsultacji z różnymi specjalistami. Przykładem typowego marketing mixu jest formuła 4P.

Czym są 4P marketingu?

Głównym założeniem tej strategii jest wytworzenie właściwego produktu, udostępnienie go we właściwym miejscu i czasie. Produkt musi mieć odpowiednią cenę i musi być promowany we właściwy sposób.

To są właśnie 4P, pochodzące od pierwszych liter angielskich słów.

 • Product – produkt
 • Price – cena
 • Promotion – promocja
 • Place – miejsce (lub dystrybucja)

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Produkt

  Produkt definiowany jest, jako zbiór atrybutów (cech, funkcji, korzyści i zastosowań), które można wymieniać lub używać. Zazwyczaj jest to mieszanka form materialnych i niematerialnych. Produkt może być pomysłem, dobrem fizycznym (produktem), usługą lub dowolna kombinację wszystkich trzech. Produkt istnieje w celu wymiany indywidualnej lub organizacyjnej. Mimo, że często używa się sformułowania „produkty i usługi”, słowo produkt obejmuje zarówno towary, jak i usługi.

  Cena

  Cena jest formalnym stosunkiem, który wskazuje ilość pieniędzy, dóbr lub usług potrzebnych do nabycie konkretnej liczby innych dóbr lub usług. Mówiąc krótko, to kwota, jaką klient musi zapłacić, żeby nabyć produkt.

  Miejsce (Dystrybucja)

  Dystrybucja dotyczy samego aktu marketingu i dostarczania produktów do konsumentów. Służy również do określenia dostępności produktu na rynku. W formule 4P dystrybucja jest reprezentowana przez miejsce lub położenie.

  Promocja

  Działania promocyjne obejmują taktyki, które zachęcają do krótkoterminowych zakupów, wpływają na próbowanie i liczbę zakupów. Promocja jest bardzo wymierna pod względem wielkości, udziału i zysku. Przykłady promocji obejmują kupony, loterie, rabaty, premie, specjalne opakowania, marketing nastawiony na cele oraz licencje.

  marcin klinkosz

  Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu