odkładanie na później to nie lenistwo

Odkładanie na później ma wiele przyczyn. Praktycznie wszystkie związane są z naszymi uczuciami. Żaden z czynników nie jest powiązany z lenistwem, które jest chyba największym mitem powiązanym z prokrastynacją. Sprawdź, co tak naprawdę blokuje Twoje działanie.

Prokrastynacja jest związana z ludzkością od zawsze. Zawsze znajdzie się przecież jakiś dobry powód, żeby odłożyć coś na później.  Obecnie dużą rolę w tym procesie ogrywa technologia i stały dostęp do nieskończonego strumienia informacji.

To zachowanie w czasach starożytnych znane było jako akrazja. Współcześnie odwlekanie bardzo często kojarzone jest z lenistwem.

Ten mit obalili naukowcy badający zjawisko prokrastynacji. Dzięki swoim badaniom wskazali kilka innych czynników wpływających na odkładanie rzeczy na później.

Odkładanie Na Później a Rodzinne Komplikacje

Ekspert w zakresie badań nad prokrastynacją, Timothy Pychyl, sprawdził jaki wpływ na odwlekanie mają nasze relacje rodzinne. Jego badania wykazały między innymi, że kobiety, które dorastały w domu, w którym ojciec wymagał całkowitego posłuszeństwa i ukrywał swoje uczucia, mają większe skłonności do owlekania rzeczy na później.

Zdaniem Pychyla, takie zachowanie w dorosłym życiu wynika z chęci buntu, na który dziewczęta nie mogły sobie pozwolić, gdy były przymuszane do działania w młodości przez rodziców, a w szczególności przez ojca.

Co ciekawe, wychowanie w takiej rodzinie nie jest powiązane z poczuciem własnej wartości, a jedynie ma bezpośredni związek z prokrastynacją. Wychowanie pod autorytarnymi rządami ojca mają również większy wpływ na córki niż na synów.

Pobierz darmowy e-book „Przeskocz To”

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka. To ponad 200 stron praktycznych porad oraz sprawdzonych technik poprawy produktywności dla wszystkich, którzy chcą poprawić efektywność swoich działań

Przeskocz To” to sprawdzony system produktywności, który pomoże Ci osiągnąć znacznie więcej, robiąc mniej.  Swoimi poradami dzielą się również najlepsi zawodnicy i trenerzy w kraju.

Książka Przeskocz To

    Uwięzieni w Pętli Czasu

    Za definicją sukcesu kryje się zdolność do realizowania celów i załatwiania spraw. Kluczowym elementem tego procesu jest jednak… rozpoczynanie działania.

    Szerzej opisałem to zagadnienie w mojej książce „Przeskocz To”. Darmowy rozdział książki możesz pobrać na końcu tego posta.

    Wracając do kwestii czasu, badanie przeprowadzone przez Yanpinga Tu oraz Dilipa Somana wykazało, że odkładanie na później może być powiązane z ustalaniem deadlinów.

    Gdy termin ukończenia zadania przypada na koniec tego roku, czyli na przykład grudzień 2021, ma to na nas większy wpływ i działa bardziej pobudzająco niż deadline ustalony na styczeń 2022 roku. Mimo że mamy praktycznie tyle samo czasu na wykonanie zadania.

    Bez względu na to, jak blisko jest 2022 rok, nasz mózg odbiera to jako przyszłość. Rok 2021 jest traktowany jako „obecny” i jest dużo większe prawdopodobieństwo, że rozpoczniemy pracę nad projektem szybciej.

    Brak Współczucia Dla Siebie

    Myślałeś kiedyś, ilu miałbyś wokół siebie przyjaciół, gdybyś odzywał się do nich tak samo, jak odzywasz się do samego siebie w myślach?

    Chodzi właśnie o autokomentarze typu „jestem za głupi”, „jestem brzydka”, „jestem za gruba, żeby odnieść sukces”.

    Okazuje się, że takie surowe zachowanie i nadmierna krytyka wobec samego siebie wpływają nie tylko na odkładanie rzeczy na później, ale również na poziom naszego stresu. Im bardziej stresująca sytuacja, tym bardziej staramy się jej unikać. Robimy więc wszystko, żeby odłożyć stresującą sytuację jak najdalej w czasie.

    Osoby, które akceptują siebie i są miłe dla samych siebie, dużo łatwiej odnajdują się w realizacji kolejnych celów. Łatwiej im również o samodyscyplinę oraz kontrolowanie prokrastynacji.

    Przełam Ten Nawyk

    Odwlekanie w czasie to nawyk, który wyrobiłeś w sobie z jakiegoś powodu. Zrozumienie, gdzie leży problem to pierwszy i najważniejszy krok w pokonaniu tej niemocy, która blokuje Cię przed realizacją marzeń i planów.

    Powodzenia!