Wszyscy lubimy odkładać niektóre czynności na ostatnią chwilę albo nawet na wieczne później. Niestety bardzo często wiążą się z tym poważne zagrożenia, takie jak stany lękowe, zmęczenie oraz coraz mniejsza pewność siebie. Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją.

Odkładamy na później różne rzeczy. Odkładamy przygotowanie raportów, przekładamy na później trudne rozmowy. Nasze projekty i śmiałe plany, żeby uwolnić się z pracy na etacie i zacząć własna działalność zawsze schodzą na dalszy plan, ponieważ teraz nie czujemy się na siłach tym zająć.

Zagrożenia związane z odwlekaniem

Z pozoru niegroźne odkładanie na później lub czekanie na ostania chwile, żeby czymś się zająć może jednak nieść za sobą bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia. Poniżej znajdziesz kilka najgroźniejszych, a w dalszej części tego posta znajdziesz porady jak sobie radzić z prokrastynacją.

Stany lękowe

Stałe przeskakiwanie i żonglowanie pomiędzy odkładanymi na później zadaniami może być przyczyną pogarszającego się stanu psychicznego u niektórych osób. Ten stan się pogłębia wraz z wysoką wagą przekładanych zadań. O negatywnym wpływie wielozadaniowości na nasz mózg możesz przeczytać więcej w tym poście. Przytłoczenia nawarstwiającymi się zadaniami i goniącymi deadlinami nie można lekceważyć.

Zmęczenie

Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę oznacza, że dni I nice przed upływem terminu mogą oznaczać bezsenne noce i nawarstwiające się zmęczenie. Gonienie za terminem ma duży wpływ nie tylko na poziom fizycznego i psychicznego wyczerpania, ale również na jakość wykonywanej pracy.

Obniżona samoocena

Zwlekanie do ostatniej chwili i wykonywanie zadania w pośpiechu bardzo często powoduje słabe wyniki. To z kolei przekłada się na poczucie zwątpienia i braku wartości. Gdy dojdą do tego negatywne komentarze z otoczenia, może być jeszcze gorzej.

Problemy w związkach

Niedotrzymane terminy w pracy mogą nie tylko popsuć relacje z szefostwem, ale również z członkami zespołu, który razem z Toba pracował nad jakimś projektem. Szczególnie, gdy wyniki Twojej pracy mają bezpośredni wpływ na to, czy ktoś inny może ruszyć dalej ze swoją częścią zadania. W relacjach rodzinnych i odwlekanie ważnych rzeczy i rozmów na później może się skończy między innymi problemami finansowymi lub nawet rozpadem rodziny.

Zatrzymanie kariery zawodowej

Chroniczne odkładanie na później powstrzymuje wiele osób przed uświadomieniem sobie ich prawdziwego potencjału zawodowego. To opóźnia, jeżeli całkowicie nie powstrzymuje rozwoju kariery zawodowej. To zjawisko jest doskonale widoczne na emigracji, gdzie osoby z wyższym wykształceniem, praktyczną wiedzą i doświadczeniem przez lata trzymają się pierwszej pracy, która otrzymali w nowym kraju.

Pobierz darmowy e-book „Przeskocz To”

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka. To ponad 200 stron praktycznych porad oraz sprawdzonych technik poprawy produktywności dla wszystkich, którzy chcą poprawić efektywność swoich działań

Przeskocz To” to sprawdzony system produktywności, który pomoże Ci osiągnąć znacznie więcej, robiąc mniej.  Swoimi poradami dzielą się również najlepsi zawodnicy i trenerzy w kraju.

Książka Przeskocz To

    Prokrastynacja, jak z nią walczyć?

    Odwlekanie to nawyk z którym można walczyć. Stosując poniższe triki możesz pokonać naturalne impulsy do przekładania zadań na później i przekierować Twój umysł na bycie produktywnym i proaktywnym.

    1. Znajdź swoją godzinę

    Kiedy jesteś najbardziej efektywny i skuteczny w działaniu? Jesteś rannym ptaszkiem, nocnym markiem, a może lepiej pracuje Ci się w okolicach południa? Sam wiesz najlepiej, kiedy jesteś w najlepszym nastroju do działania. W tym czasie skup się na wykonywaniu najważniejszych dla ciebie zadań. To może być tylko jedna godzina wytężonego wysiłku i pracy z pełnym skupieniem na wykonywanym zadaniu. Niektóre badania wykazują, że największą produktywność w ciągu dnia mamy pomiędzy godziną 9 a 11 z rana.

    1. Zjedz tę żabę

    Mark Twain sugerował, żeby zjeść żabę, czyli najbardziej wymagające zadanie, z samego rana. Wówczas wszystkie inne zadania powiązane z tym zadaniem pójdą o wiele łatwiej i co więcej obędzie się bez dodatkowego stresu. Znajdź więc na swojej liście rzeczy do zrobienia najbardziej wymagające zadanie. Być może to będzie coś, co odkładałeś od dłuższego czasu i zrób to. Świadomość, że właśnie zmierzyłeś się z najtrudniejszym wyzwaniem nie tylko przybliży Cię o krok bliżej do jego realizacji, ale da Ci motywacyjnego kopa.

    1. Ustalaj konkretne cele

    Zadania wydają się przytłaczające jeżeli są zbyt obszerne i słabo doprecyzowane. Mówienie do siebie „muszę napisać biznes plan” albo „musze zająć się budżetem: oznacza w praktyce „zrobię to, gdy będę mógł”, czyli w większości przypadków – później. Ustalaj więc bardziej konkretne i mniejsze cele, uwzględniając przy tym terminy ich realizacji. Może to na przykład wyglądać tak: „Dzisiaj do 15.30 zajmę się częścią domowego budżetu bezpośrednio związaną z mieszkaniem lub domem”. Nie interesują Cię w tym przypadku wydatki na opiekę nad dziećmi, higienę lub jedzenie. Zadanie jest małe, proste i możliwe do zrealizowania w krótkim czasie.

    1. Mniejsze cele łatwiej zrealizować

    Powyższy przykład z domowym budżetem, to doskonały sposób, jak rozłożyć jeden duży cel na kilka mniejszych. Ta taktyka sprawia, że zrzucanie wagi czy oszczędzanie pieniędzy stają się mniej przytłaczające. Każdy mały krok przybliża Cię do głównego celu. Znacznie łatwiej jest Ci się skupić na małych celach, podczas gdy duże liczby i wyzwania mogą przytłaczać.

    1. Dopasuj swój grafik

    Musisz zrozumieć, że jedne dni będą bardziej pracowite, a inne mniej. Nie musisz narzucać sobie sztywnego i rygorystycznego grafiku zadań. Nie musisz przywiązywać się do codziennej listy kilkudziesięciu rzeczy do zrobienia, tylko po to, żeby czuć się produktywny. Nadawaj swoim celom priorytety oraz deleguj zadanie, gdy jest to konieczne. Zbyt rygorystyczny i przepełniony grafik nie tylko zachęca to przekładania zadań na później ale na dłuższą metę jest zniechęcający. Musisz sobie zostawić miejsce na oddech. W przeciwnym wypadku zapędzisz się w kozi róg i stres negatywnie odbije się na jakości pracy i Twoim zdrowiu.

    1. Odłącz się od matrixa

    Sprawdzę tylko wiadomości, albo przez chwilę zerknę na to co dodali moi znajomi na Facebooku. Dwie godziny później nadal skrolujesz i zapomniałeś już czym się zajmowałeś wcześniej. Twoja produktywność właśnie spadła do zera i straciłeś mnóstwo cennego czasu. Postaraj się więc ograniczać rzeczy, które mogą Cię rozpraszać podczas wykonywania zadania. Możesz zamknąć przeglądarki, a nawet odłączyć się od Internetu jeżeli to konieczne. Ścisz telefon komórkowy (koniecznie wyłącz również wibracje), ale nawet wynieś go do innego pomieszczenia. Powiedz innym, żeby nie przeszkadzali Ci w czasie, gdy pracujesz nad tym zadaniem. Twój mózg będzie szukał za wszelką cenę sposobów, żeby odciągnąć Cię od zadania. Nie daj mu do tego powodów.

    1. Poświęć czas na zebranie właściwych informacji

    Nie jest żadną sztuką kupić najdroższy produkt lub podjąć impulsywną decyzję, byle zrzucić z siebie ten ciężar. Dobre decyzje wymagają jednak czasu i przede wszystkim dobrej i rzetelnej informacji. Znajdź więc czas na poszukiwanie informacji, która pozwoli podjąć Ci najlepszą decyzję. Zbierz  wystarczająco informacji zanim podejmiesz akcję. Pamiętaj, żeby nie rozpraszać się w tym procesie. Każdej minuty wiele firm i osób toczy prawdziwą wojnę o Twoja uwagę. Z drugiej strony…

    1. Nie wpadaj w perfekcjonizm

    Nie staraj się być doskonały. Szerzej o roli perfekcjonizmu w procesie prokratysnacji pisałem tutaj. Perfekcjonizm to Twój największy kompan jeżeli chodzi o przekładanie rzeczy na później. „Nie zacznę dopóki całość nie będzie idealna”. Zawsze znajdzie się coś do poprawienia, a koniec końców efekt i tak będzie daleki od ideału i twojego perfekcyjnego wyobrażenia. Nigdy nie będziesz miał również wszystkich informacji, potrzebnych do podjęcia optymalnej decyzji. Okoliczności przecież nieustannie się zmieniają.

    1. Nagradzaj siebie

    Ciesz się z małych zwycięstw i ukończonych zadań. Nagrodą może być nawet krótka luźna rozmowa z kolegami z pracy przy ekspresie do kawy. Możesz pójść do kina lub kupić sobie nową sukienkę. Już ty wiesz najlepiej, na jaka nagrodę zasługujesz. Daj znać swojemu mózgowi, że będziesz otrzymywał nagrody za bycie uważnym.

    1. Nie karaj siebie

    Koniec końców I tak będziemy odwlekali niektóre rzeczy na później. To się zdarza każdemu i z różnych przyczyn. Nie musisz się zamartwiać albo oceniać z tego powodu. Sprawdź swoje cele i przeanalizuj dlaczego przełożyłeś coś na dalszy plan. Być może pojawiło się coś bardziej wartościowego na Twojej drodze. Jeżeli potrzebowałeś odrobiny oddechu i dystansu, daj sobie czas, ale pamiętaj, żeby wrócić do zadania i spróbować ponownie.

    Powodzenia!

    marcin klinkosz

    Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

    • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
    • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
    • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu