ustalamy priorytety

Nie ma wątpliwości, że niektóre rzeczy są ważniejsze niż inne. Pozostaje pytanie, którymi zadaniami powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności. Słyszałeś o metodzie gwiazdy priorytetów? Dzięki niej priorytetyzacja zadań jest o wiele łatwiejsza.

Priorytetyzacja zadań nie jest prostym zadaniem. Szczególnie w czasach, gdy co chwilę pojawiają się nowe możliwości i trudno się skupić. Gwiazda priorytetów to świetne ćwiczenie, które pomoże Ci ułożyć pięć powiązanych ze sobą tematów i ustalić, który z nich powinien zostać wykonany, jako pierwszy.

Pokażę Ci to na podstawie przykładowego projektu marketingowego – bloga, którego być może będziesz chciał założyć. Możesz też wykorzystać to narzędzie do promocji Twojego biznesu.

Zbierzmy pięć najważniejszych rzeczy, bez których nie osiągniemy naszego celu:

1. Posty

Na blogu muszą być oczywiście treści, które przyciągną użytkowników na Twoją stronę.

2. Podcast

Jednym z elementów, które chciałbyś wykorzystać, są rozmowy z interesującymi ludźmi lub nawet nagrane artykuły, mogące być słuchane przez osoby niemające możliwości ani czasu czytać.

3. Lista mailingowa

Chciałbyś mieć regularny kontakt ze swoimi odbiorcami oraz informować ich o nowych wpisach na swojej stronie? Najlepszym sposobem na to jest stworzenie listy mailingowej.

4. Serwer i domena

Twoja strona musi się przecież jakoś nazywać i musi mieć swoje miejsce w Internecie.

5. Design

Chcesz, żeby Twoja strona i blog wyglądały atrakcyjne. Musisz mieć logo, które wyróżni Cię wśród konkurencji.

Mamy więc pięć rzeczy – na pierwszy rzut oka trudno wybrać, która powinna być zrobiona najpierw. Podcast ma powstać, zanim napiszę poszczególne posty? Czy listę mailingową powinienem ustawić, zanim pojawi się szata graficzna strony?

priorytetyzacja zadań metoda gwiazdy

Jak sam widzisz, to doskonały przykład, ponieważ wszystkie elementy są ze sobą powiązane – stanowią składowe jednego większego przedsięwzięcia oraz problemu, który chcesz rozwiązać.

Pobierz darmowy e-book „Przeskocz To”

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka. To ponad 200 stron praktycznych porad oraz sprawdzonych technik poprawy produktywności dla wszystkich, którzy chcą poprawić efektywność swoich działań

Przeskocz To” to sprawdzony system produktywności, który pomoże Ci osiągnąć znacznie więcej, robiąc mniej.  Swoimi poradami dzielą się również najlepsi zawodnicy i trenerzy w kraju.

Książka Przeskocz To

  Priorytetyzacja Zadań Metodą Gwiazdy Priorytetów

  Przyjrzyjmy się wzajemnym powiązaniom poszczególnych elementów. Zaczynamy od góry i poruszamy się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

  Pierwsze pytanie brzmi: czy napisanie postów może przyspieszyć realizację podcastów, czy utworzenie podcastów pomoże tworzyć posty? Okazuje się, że transkrypcje nagrań świetnie sprawdzają się jako posty. Każdy nowy podcast może być automatycznie nowym postem na stronie. Rysujemy więc strzałkę od podcastu skierowaną w kierunku postu, pokazującą ich wzajemne powiązanie.

  Kolejnym punktem jest lista mailingowa. Podstawowe pytanie: czy ludzie będą zapisywali się na moją listę mailingową, jeżeli nie będę miał postów na stronie? Prawdopodobnie nie, więc to posty będą napędzały sukces listy mailingowej.

  A co z serwerem i domeną mojej witryny? Tak naprawdę nie mogę nic zrobić, dopóki nie będę miał domeny i serwera, na których będzie moja strona. Więc domena i serwer będą wspierały posty.

  Posty czy Design?

  W przypadku postów i designu (szaty graficznej) może być trochę trudniej, ponieważ możesz rozpocząć publikowanie tekstów, nawet gdy cała oprawa graficzna nie jest jeszcze gotowa. Jeżeli jednak zależy Ci, żeby Twoje publikacje wyglądały atrakcyjnie oraz zdjęcia i grafiki były dostosowane do szablonu, powinieneś poczekać, aż design będzie gotowy. Nie stracisz czasu na powrót do postów tylko po to, żeby zmienić rozdzielczość grafiki.

  Gdy określiliśmy już wzajemne relacje postu z innymi rzeczami, przechodzimy do kolejnego punktu na naszej liście – podcastu – i wykonujemy dokładnie to samo ćwiczenie. Czy podcast ułatwi powiększenie listy mailingowej? Więcej treści na stronie oznacza więcej interesującego materiału dla czytelników. Będziesz miał szansę zainteresować więcej osób. Tak więc podcast stanie się motorem napędowym e-mail marketingu.

  Domena i serwer również będą Ci potrzebne, ponieważ musisz mieć platformę do publikowania podcastu.

  Podobnie, jak w przypadku postów, również w przy podcaście szata graficzna może dyktować format kolejnych publikowanych odcinków i dołączoną do nich grafikę.

  Kolejny tematem jest lista mailingowa. Będziesz potrzebował serwera i domeny, żeby zainstalować formularze przechwytujące maile użytkowników. Formularze będą musiały być przygotowane w stylu, w jakim będzie cała szata graficzna Twojej strony.

  Pozostały nam więc dwa elementy: domena i design. Który według Ciebie jest ważniejszy? O wiele łatwiej będzie Ci pracować nad szatą graficzną, gdy będziesz miał już wykupione domenę i serwer. Będziesz mógł testować różne rozwiązania, a nawet wysłać linki stron testowych do znajomych i poprosić ich o opinię.

  Po wykonaniu całego ćwiczenia powstała piękna gwiazda.

  Priorytety medoda Gwiazdy

  Teraz wystarczy policzyć strzałki wychodzące z każdego z punktów.

  Posty – 1

  Podcast – 2

  E-mail – 0

  Domena/Serwer – 4

  Design – 3

  Największa liczba strzałek wychodzących oznacza, że dany punkt jest krytyczny i od niego uzależnionych jest najwięcej pozostałych kwestii. W naszym przykładzie najważniejszą rzeczą jest więc wykupienie domeny i serwera.

  Podsumowanie

  Priorytetyzacja zadań jest jednym z ważniejszych elementów skutecznej realizacji wyznaczonych celów.

  Metoda gwiazdy priorytetów zadziała z powodzeniem w różnych aspektach Twojego życia. Najlepiej sprawdza się jednak w przypadku zadań, które są powiązane ze sobą w mniejszym lub większym stopniu.

  Przetestuj to rozwiązanie w praktyce i przekonaj się, jak wpłynie na Twoją produktywność i działanie do celu.

  marcin klinkosz

  Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu