jak prowadzić blog firmowy

Nie da się ukryć, że wiele firm ma konkretne korzyści z prowadzenia bloga, ale w 2021 roku jest nadal wiele nieścisłości w tym temacie. Czy wiesz jak sprawić, żeby blog wspierał rozwój Twojej firmy? Jaki jest jego cel, oraz w jaki sposób blog napędza pozyskiwanie leadów i sprzedaż?

Nie ma chyba nic bardziej frustrującego w content marketingu, niż tworzenie ton nowych treści na stronę firmową i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony potencjalnych klientów. Z jednej strony mamy przecież piękne statystyki od Hubspota, według których marketerzy, którzy blogują, pozyskują o 67% więcej leadów i aż 97% więcej linków do swoich stron internetowych.

Według HubSpot strony z blogiem osiągają:

 • 55% więcej odwiedzin strony
 • 97% więcej linków odsyłających do strony
 • 434% więcej zaindeksowanych stron

Statystyki statystykami, ale dlaczego w Twojej firmie liczby nie wyglądają tak różowo? Piszesz i piszesz, a klientów ze strony internetowej przybywa jak na lekarstwo.

Nie martw się, ponieważ nie jesteś jedyny. Jest wiele firm, które nie są w stanie w pełni wykorzystać możliwości, które daje blog. Ich kolejną bolączką jest uzyskanie odpowiedniego zwrotu i korzyści w porównaniu z wysiłkiem wkładanym na tworzenie nowych treści.

Dzisiaj postaram się pomóc Ci uniknąć tego błędu i wycisnąć z Twojego bloga firmowego jak najwięcej.

rodzaje blogów firmowych

Dwa rodzaje blogów

Moim zdaniem możemy wyróżnić dwa rodzaje blogowania komercyjnego. Z jednej strony mamy osoby, które zarabiają na życie swoim blogiem. Takie osoby znalazły swoją niszę, z czasem zbudowały dużą i lojalną grupę czytelników, którzy chłoną każda publikowane słowo.

Właściciele takich blogów zarabiają na swoim ruchu: reklamie, na firmach, które są gotowe zapłacić za to, żeby ich produkty zostały omówione i zaprezentowane szerokiemu gronu czytelników bloga. Tacy blogerzy zarabiają na marketingu afiliacyjnym, czyli otrzymują prowizję za polecania konkretnych produktów innym. Takich blogerów możemy śmiało nazwać influencerami.

Drugą twarzą blogowania są blogi firmowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie blogi zdobywały ogromne rzesze fanów, a  autorzy byli postrzegani za autorytety w danej dziedzinie. Takie zjawisko jest jednak znacznie mniej powszechne.

Powiedzmy sobie szczerze – szanse na zbudowanie ogromnej społeczności wokół bloga firmowego są niewielkie. Możesz jednak wykorzystać to narzędzie do wzbudzenia zainteresowania Twoją firmą, do pozyskiwania wartościowych leadów i zwiększenie sprzedaży.

Blog może być bardzo skutecznym narzędziem do lead generation, ale bardzo łatwo się w tym pogubić.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Jak uniknąć błędnego blogowania?

  Skąd biorą się więc problemy efektywnego blogowania? W większości przypadków wynika to z faktu, że firmy nie do końca rozumieją cel swojego bloga. W przypadku firm panuje błędne przekonanie, że wokół ich treści zbierają się zaangażowani użytkownicy, którzy regularnie wracają na stronę. Taka sytuacja jest mało prawdopodobna.

  O wiele bardziej prawdopodobne jest, że większość osób znalazła na Twojej stronie konkretny post, który pozwolił im rozwiązać konkretny problem.  To być może jedyny post, który kiedykolwiek przeczytali na Twoim blogu, ale to dobrze. Dlaczego?

  W książce „Oni pytają, Ty odpowiadasz” („They Ask, You Answer”) Marcus Sheridan opisał, w jaki sposób zbudował biznes. Zrobił to pisząc artykuły, które odpowiadały na pytania zadawane przez jego klientów. Jego podejście do zrozumienia swoich klientów i rozwiązywania ich problemów za pomocą łatwych do odczytania treści sprawiło, że jego organizacja odniosła duży sukces.

  Zalety Bloga Firmowego

  • pomaga budować świadomość marki;
  • promuje produkty bądź też usługi;
  • zwiększa ruch;
  • poprawia pozycję strony;
  • poprawia współczynnik konwersji;
  • wzbudza zaufanie.

  Jak skutecznie korzystać z bloga (którego nikt nie czyta)?

  Podczas rozmów z klientami na temat tworzenia treści, bardzo często spotykam ten sam schemat: „Potrzebujemy więcej informacji o naszej ofercie, produktach i usługach”. Nie twierdzę, że te strony nie są wartościowe. Problem polega na tym, że te strony są często najmniej użytecznymi stronami Twojej witryny. To po prostu strony sprzedażowe. Jak ludzie reagują na nachalnych sprzedawców, wszyscy wiemy.

  Oczywiście użytkownicy w końcu zobaczą te strony, gdy być może zdecydują już, że Twoja oferta jesteś w stanie rozwiązać ich problem. Te strony same w sobie bardzo rzadko zwiększają sprzedaż.

  Załóżmy, że zakładasz nową firmę, która oferuje ubezpieczenia samochodowe. Dodajesz stronę „Oferujemy ubezpieczenia samochodowe”. Szanse, że znajdziesz się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google, są znikome. Konkurencja jest tam tak duża, że mniejsi gracze muszą szukać innych możliwości.

  Pisanie bloga daje Ci właśnie szansę na wspinanie się na szczyt dzięki mniej konkurencyjnym słowom kluczowym, wpisywanym rzadziej niż „ubezpieczenia samochodowe”.

  Gonitwa za bardzo konkurencyjnym frazami jest trudna i często kosztowna. Oczywiście, jeżeli znajdziesz i utrzymasz się na szczycie, możesz mieć ogromną stopę zwrotu, ale przypłacisz to frustracją i sporymi wydatkami. Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność, blogowania może pomóc Ci szybko dogonić konkurencję bez wielkich nakładów finansowych.

  blog firmowy

  Klucz do sukcesu w blogowaniu

  Jeżeli chcesz skutecznie wykorzystać swoją stronę internetową, wykonaj trzy poniższe kroki, a Twój blog zacznie generować leady. Jak już wspominałem we wpisach o content marketingu i inbound marketingu, ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy, więc nie trać zapału. Nagroda jest tego warta.

  1. Przeprowadź badanie słów kluczowych, aby znaleźć mniej konkurencyjne frazy.
  2. Upewnij się, że możesz się na nie pozycjonować lub szukaj dalej.
  3. Stwórz post zoptymalizowany dla wybranych fraz.

  Zbadaj słowa kluczowe

  Istnieje wiele sposobów przeprowadzenia badań słów kluczowych. Jest również wiele płatnych rozwiązań, które pomogą Ci znaleźć najlepsze frazy. Gdy jednak dopiero zaczynasz z blogiem firmowym, nie chcesz pewnie narażać się na niepotrzebne koszty. W takim przypadku doskonałym miejscem to poszukiwania fraz i potencjalnych tematów na  Twojego bloga jest sam Google.

  Możesz wykorzystać do tego Keyword Planner Google Adwords lub Google Serach Console. Dane z GCS nie tylko pomogą CI wyszukiwać wartościowe słowa kluczowe, ale również pozwolą Ci przeanalizować Twoją witrynę pod kontem optymalizacji dla wyników wyszukiwania. Jedyne co musisz zrobić to połączyć swoją stronę z GSC.

  Nie my GCS z Google Analytics, ponieważ to są dwa różne narzędzia i służom innym celom. Google Serach Console jest jednym z najcenniejszych narzędzi do tworzenia stron internetowych generujących leady.

  Przeanalizuj konkurencję

  No dobrze, znalazłeś już słowa kluczowe, dla których chcesz zoptymalizować treści na Twojej stronie. Co dalej? W tym kroku najlepiej przeanalizować konkurencję. Szanse, że będziesz pionierem w jakiejś niszy są niewielkie. To oznacza, że inne firmy już pokonały największe przeszkody za Ciebie. Samo zagadnienie analizy konkurencji jest szerokie i opiszę je w osobnym poście. Teraz musisz zapamiętać, że kluczowe jest ustalenie jak bardzo konkurencyjne jest dane słowo kluczowe i jaki potencjalny zwrot będziesz mógł uzyskać, jeżeli zaczniesz walkę o pozycję z innymi firmami.

  Zacznij tworzyć posty

  Gdy już masz temat, słowo kluczowe i upewniłeś się, że wybrane frazy nie są zbyt konkurencyjne, możesz zacząć budować swój blog i pisać posty. Ten proces polega w głównej mierze na wybieraniu własnych walk, które możesz wygrać. Podobnie jak w większości życiowych sytuacji, istnieje sprytny sposób blogowania i ten nie do końca mądry.

  Czytaj dalej, jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy blogujesz w inteligentny sposób.

  Blogowanie to więcej niż pisanie

  Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci sposób właściwego blogowania. Jest jeszcze jedna kwestia, która pozwoli Ci wycisnąć jeszcze więcej ze swojego bloga. I znowu, wiele firm w dalszym ciągu ignoruje tę kwestię lub całkowicie się myli. Mam tu na myśli łączenie Twoich postów do odpowiednich stron na Twojej stronie internetowej.

  Google używa systemu opartego na linkach, aby dowiedzieć się, które strony w Internecie są ważne. W skrócie chodzi o to, że wewnętrzne linki w Twojej witrynie są również ważne. Nie chodzi więc tylko o linki, które można uzyskać z innych witryn, chociaż świetny post na blogu ma większą szansę na zabezpieczenie jednego z tych linków niż strona o Twoich produktach i usługach.

  To oznacza, że wplatanie linków do postów na blogu do innych postów na blogu i stron z treścią w Twojej witrynie, przyniesie Ci wiele korzyści. Musisz oczywiście zadbać o to, że mają one sens dla osoby czytającej post.

  Mówiąc krótko, linkowanie wewnętrzne pomaga Ci we wspinaniu się w rankingu wyszukiwarek.

  Podsumowanie

  Jeżeli chcesz efektywnie wykorzystać Twój blog firmowy do generowania leadów i zwiększania sprzedaży, musisz zastosować powyższe porady w praktyce. Jeżeli tego nie zrobisz, zawsze będziesz o tych kilka miesięcy od sukcesu.

  W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie o cel Twojego bloga. Następnie wykonaj trzy kluczowe kroki do efektywnego blogowania i nie zapominaj, że Twój blog ma rozwiązywać problemy użytkowników. Dzięki temu będziesz generował coraz więcej zapytań ofertowych.

  Jeżeli Twoja strona nie generuje zapytań, to po co właściwie jest?

  Jeśli Twoja witryna nie generuje nowych okazji biznesowych i nie jesteś pewien dlaczego, zamów bez żadnych zobowiązań BEZPŁATNY AUDYT STRONY INTERNETOWEJ od MK Digital Journey.