Marketing treści to nie tylko pisanie. Jeżeli skupiasz się jedynie się na tworzeniu kolejnych postów, pomijasz inne, ważne elementy content marketingu. Wiesz jakie?
Bez względu na to, na jakim poziomie cyfrowej transformacji znajduje się Twoja firma, z pewnością słyszałeś o potrzebie tworzenia treści. To content przyciąga potencjalnych klientów do twojej strony internetowej.
Słysząc to, wiele osób wpada w szał pisania. Pisze więcej i jeszcze więcej, no i może jeszcze troszeczkę.
Jeżeli do tej pory skupiałeś się tylko na pisaniu, nie martw się – nie jesteś sam. Ten błąd popełnia również wiele osób profesjonalnie zajmujących się marketingiem.
Znalezienie równowagi pomiędzy działaniem a planowaniem wymaga rozwagi.
Chwila zatrzymania przyda się, szczególnie gdy pracujemy nad:
- Strategią content marketingu – czyli decydujemy, o czym powinniśmy pisać.
- Kalendarzu treści – czyli decydujemy, kiedy powinniśmy o tym rozmawiać.
Być może w Twojej głowie grzmi teraz srogie: „jeżeli nie napiszę czegoś nowego co tydzień, to ludzie przestaną mnie znajdować”.
Nic bardziej mylnego. Jeżeli poświęcisz energię na pozostałe elementy, marketing treści przyniesie Ci o wiele więcej korzyści.
Będziesz mógł pisać mniej, żeby osiągać lepsze rezultaty.
Czego musisz się nauczyć, jak zrównoważyć tworzenie treści?
Oto kluczowe elementy marketingu treści:
Strategia Dotycząca Treści
Wszystko zaczyna się od strategii. Zanim zrobisz cokolwiek innego, musisz jasno określić, o co w tym wszystkim chodzi. Jaki jest Twój cel?
W tym punkcie musisz się skupić na:
- Badaniu odbiorców: z kim rozmawiasz.
- Mapowaniu podróży: do czego próbujesz ich namówić.
- Wyborze kanału: gdzie i jak do nich dotrzesz.
- Wyborze tematu: o czym chcesz z nimi rozmawiać.
- Zarządzaniu projektem: jak Twój zespół to zrealizuje.
Pamiętaj, że przygotowana strategia nie jest wyryta w kamieniu. Musisz stale dostosowywać się do zmian rynkowych oraz preferencji swoich potencjalnych klientów. Jeżeli przenoszą się np. na inne social media, Ty musisz podążać za nimi. Warto weryfikować swoją strategię co pół roku.
Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”
Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.
Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.
Tworzenie Treści Marketingowych
Gdy już masz przejrzystą strategię dotyczącą treści, możesz rozpocząć tworzenie.
Nie rzucaj się jeszcze na Worda i nie zaczynaj pisać jak szalony. Tworzenie treści jest chyba najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną częścią marketingu treści.
Jeżeli wskoczysz do pisania bez planu, możesz łatwo się zamotać. Cały proces pisania składa się z kilku elementów. Poświęć trochę czasu na zbadanie tematu, zrób zarys struktury artykułu i daj sobie trochę czasu na przetrawienie informacji, o których chcesz pisać.
Im więcej materiałów przygotujesz wcześniej, tym szybciej pójdzie samo pisanie.
W przypadku bardziej skomplikowanych form, jak scenariusze, podcasty czy video, podziel swoje projekty na mniejsze kroki.
To bardzo ważne: idź małymi krokami do celu.
Optymalizacja Treści
Marketing treści to nie tylko zbieranie informacji i pisanie. To działanie marketingowe wymaga od Ciebie również aktywności po publikacji.
Możesz mieć nawet najlepsze treści na Twojej stronie internetowej, ale to nie ma żadnego znaczenia, jeżeli nikt ich nie szuka.
W pierwszej kolejności musisz dopasować swoje treści do podróży kupującego. Sam wiesz po sobie, że szukając jakiegoś produktu lub usługi w różnych momentach, szukasz zupełnie innych treści.
Na początku szukasz rozwiązania, a dopiero później szukasz firm, które oferują to rozwiązanie. Kolejnym krokiem mogą być porównania produktów lub firm oraz recenzje. Twoje treści muszą być dopasowane do każdego kroku zakupowego Twojego potencjalnego klienta.
Dopiero wówczas możesz zająć się optymalizacją SEO i sprawdzenie treści pod kątem docelowych słów kluczowych. Dzięki temu upewnisz się, że osoby poszukujące rozwiązań w Google znajdą właśnie Twoje treści.
Dystrybucja Treści
No dobrze. Treści masz już zaplanowane i napisane. Przebrnąłeś również przez optymalizację. Ale czy na pewno?
Wszystkich powyższych elementów nie można rozpracowywać w próżni. Żeby całość działała, jak w dobrze naoliwionej maszynie, musisz wziąć pod uwagę dystrybucję.
W końcu jakoś użytkownicy muszą się dowiedzieć o świetnych treściach, które dla nich przygotowałeś.
Jeżeli masz stronę internetową, to świetnie. Masz platformę, która generuje ruch organiczny i treści zostaną na niej „odkryte”. Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie strony w Google zajmuje czas.
Jeżeli chcesz przyspieszyć działanie, musisz poświęcić czas na:
- Udostępnianie nowych treści na social mediach.
- Wysyłanie treści przez e-mail marketing.
- Wykorzystanie influencerów do promocji treści.
Każdy z tych kanałów ma swoją własną specyfikę. Musisz się do niej dopasować już od poziomu budowania strategii.
Zmiana przeznaczenia treści
Brzmi tajemniczo, prawda? Spokojnie, to nic strasznego.
Masz już gotowy artykuł na stronę internetową i wykorzystałeś kanały dystrybucyjne, żeby poinformować o tym odbiorców.
Teraz możesz poszatkować swój artykuł na mniejsze części lub przerobić go na inny format, żeby przyciągnąć uwagę innych użytkowników.
Ten krok możesz zastosować również do treści, które napisałeś kilka lat temu. Z nową grafiką lub nagłówkiem nadal mogą przyciągać uwagę potencjalnych klientów.
Treści możesz zmieniać w następujący sposób:
- Z jednego nośnika na drugi, np. z tekstu na podcast, video lub infografikę.
- Podzielenie dużego artykułu na mniejsze fragmenty
- Łączenie krótszych postów w kompleksowy raport.
- Ponowne publikowanie treści na innych kanałach.
W tym kroku zajmujesz się recyklingiem treści, czyli dajesz odbiorcom to samo, tylko inaczej.
Odświeżanie treści
Z Twojego punktu widzenia, idealna sytuacja wygląda tak, że przygotowane treści są „wiecznie zielone”.
„Evergreen content” to materiały, które nie tracą na wartości z biegiem czasu. Są więc równie wartościowe dzisiaj, jak i za pięć lat. Przygotowanie takich treści wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania.
W praktyce jest to jednak bardzo trudne, żeby utrzymać aktualność w czasach, gdy rynek zmienia się tak dynamicznie.
Wyobraź sobie odświeżanie treści, jak podlewanie ogródka. Co jakiś czas musisz sprawdzić, czy materiały nie straciły na wartości, są nadal adekwatne do potrzeb Twoich odbiorców i zoptymalizowane pod wyniki wyszukiwania.
Dzięki odświeżaniu możesz podtrzymywać, a nawet poprawiać swoje rankingi. To nic, że napisałeś ten tekst kilka lat temu.
Podsumowanie
Wiele osób uważa, że tworzenie mniejszej ilości treści, przyniesie im słabsze rezultaty.
To możliwe, ale tylko w przypadku, gdy zaoszczędzony czas nie zostanie wykorzystany na pozostałe elementy marketingu treści.
Jeżeli skupisz się na wszystkich elementach, które do tej pory zaniedbywałeś, jeden artykuł może działać dziesięć razy lepiej niż wcześniej.
W content marketingu jakość jest ważniejsza od ilości.