social media marketing w czasach kryzysu

Prowadzenie firmy w czasie pandemii jest dużym wyzwaniem. To dotyczy również kampanii marketingowych. Sprawdź, jak dzięki social mediom poprawić wyniki Twojego biznesu w czasie kryzysu.

Sytuacja na rynku mocno się skomplikowała z powodu pandemii Covid-19. Wiele biznesów nie umie się odnaleźć w nowej rzeczywistości, ani skutecznie wykorzystać kanałów cyfrowych do promocji swojej oferty. Z drugiej strony, klienci również są bardziej ostrożni i powściągliwi w decyzjach zakupowych w tych niepewnych czasach.

Jako właściciel małej firmy lub pracownik działu marketingu, masz coraz więcej na głowie. Musisz radzić sobie z różnymi celami. Podczas tworzenia strategii marketingowej Twojej firmy może to być budowanie społeczności, generowanie leadów, tworzenie treści lub mieszanka wszystkich tych elementów. Nieustannie szukasz zaawansowanych taktyk, żeby pokonać konkurencję.

Co zrobisz, gdy skończą Ci się świetne pomysły?

Poniżej przygotowałem kilka praktycznych porad, które pomogą Ci przełamać niemoc i poprawić wyniki Twojej firmy, dzięki wykorzystaniu social mediów. Oczywiście możesz je wykorzystać również w innych kanałach komunikacji z klientem.

Postaw na optymizm i nadzieję

Najlepszą radą, jaką mogę dać komukolwiek odpowiedzialnemu za bezpośrednie kontakty z klientami to podkreślanie roli i stosowanie empatii.

Przez Covid-19 wiele osób jest bardzo zestresowanych. Niektórzy są bliscy załamania lub mogą eksplodować w każdej chwili. Coraz częściej możemy to zauważyć w toksycznych treściach i komentarzach, które pojawiają się w social mediach.

W tej sytuacji, jako liderzy musimy okazać współczucie i cierpliwość, mimo że sami czujemy się zestresowani. Szczególnie gdy jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z klientami, musimy ustawić nasz ton na optymizm i nadzieję.

Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”

Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.

Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.

eBook-Content-Marketing-MK-Digital

  Skup się na głównym bohaterze

  Podczas spotkań, wykładów i webinarów bardzo często podkreślam rolę treści i historii w prowadzeniu kampanii marketingowych. W tym przypadku jest podobnie. Chcesz mieć więcej klientów? Opowiedz historię z myślą o głównym bohaterze (podpowiedź: nie jesteś nim Ty, ani Twoja firma).

  Bohaterem jest Twoja społeczność i Twój idealny klient. Przygotowując swoją komunikację zawsze myśl o tym, jak Twoje treści mogą mu pomóc. Zawsze miej z tyłu głowy to, żeby pomagać swoim odbiorcom rozwiązywać ich problemy i osiągać ICH cele. Ucz ich czegoś, co powinni umieć.

  Pomóż im błyszczeć i osiągać sukcesy. Dzięki temu Twoje treści automatycznie zaczną przyciągać wzrok i zwiększą zaangażowanie, ponieważ odbiorcy będą czuli, że faktycznie są częścią tej historii.

  Bądź częścią społeczności

  Bądź człowiekiem, tak po prostu. Social media to nie tuba do nadawania, ale do interakcji z odbiorcami. Skup się na tym, żeby Twoim priorytetem było pomaganie innym. Poświęć 30 minut dziennie na interakcję ze swoją społecznością. Porozmawiaj z nimi, odpisz na komentarze, zapytaj, jak się mają i sprawdź czy i jak pracują nad tworzeniem i wzmacnianiem relacji. Pamiętaj, że jako społeczność razem jesteśmy silniejsi i pomaganie innym wpływa na podnoszenie morale u wszystkich.

  social media zdobywaj klientów

  Chwyć za telefon

  W sytuacji kryzysowej najlepszym sposobem, który pozwoli Ci wygenerować więcej leadów i sprzedać więcej jest zadzwonienie do potencjalnego i obecnego klienta. Wbrew pozorom wiele firm o tym zapomina i ogranicza się w kontaktu e-mailowego. Jeżeli do tej pory klienci filtrowali wiadomości, to w czasie pandemii robią to jeszcze dokładniej. Twój mail może nie być wcale taki ważny, gdy ktoś ma na głowie poważniejsze sprawy.

  Zadzwoń. Dzięki temu dowiesz się przede wszystkim, dlaczego ludzie kupują, ale również, jakie rzeczy powstrzymują ich od zakupu. W takiej sytuacji dobrze sprawdza się plik w Excelu, w którym zapisujesz wszystkie odpowiedzi i argumenty klientów. Te dane możesz później wykorzystać do tworzenia lepiej konwertujących treści, stron oraz lejków sprzedażowych.

  Mimo, że to takie oczywiste i proste, tak niewiele osób to robi. Większość woli zgadywać.

  Określ, co chcesz osiągnąć

  Chciałbym, żebyś zapamiętał jedną, bardzo ważną rzecz: Pomysły bez realizacji są bezwartościowe. Działanie bez pomysłu jest bezcelowe.

  Bardzo niewiele osób wie, jakie rezultaty chce osiągnąć dzięki działaniom marketingowym.

  Jeżeli nie jesteś szczery i nie jesteś w stanie w żaden sposób zmierzyć wyników, zaczniesz produkować rezultaty i strategie, które są praktycznie bez znaczenia. Musisz mieć matematyczny dowód na to, w jaki sposób Twoje działania wpływają na biznes.

  Zadbaj o każdy element

  W przypadku mediów cyfrowych, rolą marketera jest przyciągnięcie na stronę internetową lub blog tyle ruchu, ile to fizycznie możliwe. To nie znaczy jednak, że jest w pełni odpowiedzialny za zamianę tego ruchu w sprzedaż. To rola szefa firmy i jego działu sprzedaży. Prawda?

  Podobnie jest z wejściem do tradycyjnego sklepu. Gdy klient wchodzi do sklepu to, to czy kupi, czy nie, zależy od wielu czynników:

  • od wyglądu sklepu
  • oferty na półkach
  • jak towary są zaprezentowane
  • ich ceny
  • pracowników
  • poziomu obsługi
  • łatwości dokonania zakupu
  • polityki zwrotów, itd.

  Reklama w radiu czy gazecie nie jest więc głównym determinantem stopy konwersji. Ten ciężar spada na działanie sklepu.

  W przypadku marketingu internetowego – jeżeli strona nie działa, klient nie kupi. Rozumiesz to, prawda?

  Jeżeli moje doświadczenia ze stroną są słabe, nie będę kupował – to nie jest wina reklam. Słabe doświadczenia zakupowe sprawiają, że stopa konwersji spada. Musisz umiejętnie zarządzać oczekiwaniami klienta i ruchem kierowanym na stronę. Bądź ze sobą szczery i konkretny na temat roli ruchu kierowanego na stronę i tego, jak powinien być mierzony sukces.

  restream social media

  Bądź w wielu miejscach jednocześnie

  Prowadzenie streamingu live pochłania czas i energię. Szczególnie, jeżeli prowadzisz prezentacje na różnych social mediach oddzielnie.

  Jeżeli chcesz zwiększyć wyniki ze streamingu live, możesz pomyśleć o rozpoczęciu symultanicznych streamingów. Dzięki takim platformom, jak Restream możesz nadawać do 30 lokacji jednocześnie, wliczając w to Twój profil Faceboook, Grupy i Strony, LinkedIn, Periscope, Twitter, YouTube, i wielu innych.

  Korzystając z tego narzędzia, możesz również wygenerować raport, który pokaże zaangażowanie użytkowników, jakie informacje zostały wysłane oraz jakich sformułowań i emotikonów ludzie używali najczęściej. Te dane są istotne do tworzenia kolejnych treści i zaangażowania odbiorców.

  marcin klinkosz

  Sprawdź, Jak Moja Agencja Może Przyciągnąć Klientów do Twojego Biznesu

  • Audyt i Strategia – przygotujemy kompleksowy plan promocji biznesu
  • SEO – zyskaj ogromne ilości ruchu organicznego SEO
  • Content Marketing – nasz zespół przygotuje wyjątkowe treści, które przyciągną klientów do Twojego biznesu