Pisać każdy może, ale nie każdy może na tym zarabiać. Jako website content writer możesz otrzymywać pieniądze za tworzenie opisów produktów na stronie, lub za książki, które stają się bestsellerami. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć odnoszący sukcesy autor treści.
Jeżeli chcesz prowadzić biznes, musisz wiedzieć, jak zarabiać na pisaniu.
Po tym zdaniu na twarzach moich studentów przedmiotu „Prowadzenie e-biznesu” pojawiło się zainteresowanie, ale i uśmiech.
Niektórzy próbowali wytoczyć ciężkie działa: „Po co mam pisać, skoro ludzie nie czytają? Nakręcę video i wystarczy, że będę opowiadał o moich produktach”.
To bardzo częsty błąd osób, które nastawione na sukces w Internecie, zapominają, że SEO copywriting to zupełnie coś innego niż książki w bibliotece.
No, ale spróbujmy odpowiedzieć na argumenty studentów.
„Ludzie nie czytają”. Dla większości z nas przygoda z Internetem rozpoczyna się od wpisania konkretnej frazy kluczowej lub pytania w przeglądarce Google. Po naciśnięciu przycisku „Enter” ukazują się nam linki do odpowiedzi na nasze pytania. A tam czają się na nas…treści. No szok!
Roboty Google również pomykają sobie pomiędzy stronami internetowymi w poszukiwaniu treści, które najlepiej odpowiedzą na pytania użytkowników. Jeżeli na Twojej stronie brakuje odpowiednich i wartościowych tekstów – robot pomknie dalej.
Video To Również Treści
„Nakręcę video i poopowiadam o moich produktach” . Zacznijmy od tego, że każde video powinno rozpocząć się od scenariusza, w którym poukładasz sobie informacje warte przekazania.
Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób użytkownicy odnajdują te wszystkie filmiki w otchłani Internetu? Tak, dobrze myślisz. Dzięki tytułom i opisom towarzyszącym każdemu video.
Tak się składa, że YouTube to druga, największa wyszukiwarka na świecie. Podobnie, jak w Google użytkownicy wpisują hasła (treści) i w zamian otrzymują content, który pasuje do ich zapytania.
Jeżeli do powyższych przykładów dołączymy tworzenie treści na stronę internetową, pisanie maili sprzedażowych, broszury, ulotki, to jak sam widzisz, nie uciekniesz przed pisaniem.
Tutaj dochodzimy do kluczowej kwestii: Pisać każdy może. W dzisiejszych czasach jesteśmy bombardowani informacjami z każdej strony.
Gdy każdy w kilka minut może napisać wpis na blogu, dochodzimy do przerażającego wniosku: „Skoro wszyscy mogą pisać i to robią, w jaki sposób przebić się przez miliony treści trafiających do Internetu każdej minuty?
Kim Jest Content Writer?
Praktycznie każdy z nas wie, jak obsługiwać Worda, i praktycznie każdy wie, jak coś napisać. Czy to jednak wystarczy, żeby zostać autorem treści, które przyciągną użytkowników i potencjalnych klientów?
Niestety nie.
Content writer to rola, której jest bardzo blisko do pracy dziennikarza. Tu przytoczę mantrę, którą poznałem podczas pracy w gazecie: „Myśl jak czytelnik”.
No dobrze, ale co to tak naprawdę znaczy?
Przygotowanie dobrego artykułu lub postu wymaga od Ciebie zrozumienie twojego odbiorcy:
- Jego problemów.
- Jego konkretnej sytuacji.
- Języka, którym się on posługuje (nie Ty).
- Jego motywacji.
Jako twórca treści musisz również skupić się na tym, w jaki sposób Twój odbiorca szuka rozwiązań swoich problemów i musisz dopasować swoje teksty do słów kluczowych, które użytkownik może wpisać w Google w poszukiwaniu odpowiedzi.
Tylko dzięki temu tworzone treści mają szansę dotarcia do potencjalnego odbiorcy. Szansę – ponieważ nie jesteś sam, a konkurencja w Internecie jest bardzo duża.
Kim jest więc content writer? To osoba, która tworzy treści na podstawie bardzo konkretnych danych dotyczących swojego odbiorcy. To autor, który tworzy treści nastawione na osiąganie bardzo konkretnych celów biznesowych. Właśnie tym zajmuje się content marketing.
Chcesz prowadzić biznes w Internecie? Musisz nauczyć się jak zarabiać na treściach. Website content writer to współczesny dziennikarz, który wie dokładnie, czego szukają jego odbiorcy. Dzięki temu może napisać tekst, który spełnia bardzo konkretne funkcje biznesowe.
Dzięki znajomości podstaw SEO, website content writer może optymalizować treści pod wyniki wyszukiwania Google. Nie pisze jednak dla robotów tylko dla żywych ludzi, którzy mają problemy do rozwiązania.
Digital marketing nigdzie się nie wybiera. Im szybciej zrozumiesz zasady panujące w tym świecie, tym szybciej zaczniesz przyciągać nowych użytkowników do Twojego bloga lub firmowej strony internetowej.
Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”
Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.
Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.
Przyjrzyjmy się więc umiejętnościom, które musi posiadać dobry autor treści. Sprawdź, ile z tych cech posiadasz.
1. Opanowałeś Różne Style Pisania.
Każda forma treści ma swój własny styl. Potrzebujesz depeszy w stylu agencji prasowej, nowego wpisu na blogu, a może szczegółowego raportu z bardzo konkretnymi wykresami i danymi? Bez względu na formę, każda z tych kategorii jest treścią i musisz opanować jej styl, żeby przyciągnąć uwagę odbiorców. Musisz wiedzieć, kiedy strzelać faktami, jak z karabinu i oszczędzać czas, a kiedy pozwolić sobie na dygresje i storytelling. W innym stylu piszesz treści dla klientów, a w innym stylu piszesz raporty dla dyrektora lub rady nadzorczej.
2. Nie Wybierasz Przypadkowych Tematów.
To cecha, z którą ma problem wielu autorów, którzy mają artystyczną duszę. Często powtarzają, że nikt nie będzie im narzucał, o czym mają pisać. Moja krótka rada: Możesz pisać, o czym chcesz, ale pomyśl, czy ktokolwiek będzie chciał to przeczytać?
Pod tym względem treści biznesowe są bezlitosne. Możesz mieć dziesiątki, a nawet setki tekstów na stronie, a użytkownicy nadal nie będą ich znajdowali i doceniali.
Odnoszący sukcesy content writer wie, że jego proces to inżynieria odwrotna. Nie piszesz tego, co Ci przyszło do głowy, ale wykorzystujesz narzędzia analityczne, żeby dowiedzieć się, czego szukają Twoi odbiorcy. Odpowiadasz na ich potrzeby w najlepszej możliwej formie.
Aby tak się stało, musisz:
- Zrozumieć swoich odbiorców. Ten proces nazywa się tworzeniem „persony idealnego klienta”. Jeśli wiesz, kim są Twoi czytelnicy, możesz napisać to, co chcą przeczytać. Nie piszesz dla siebie, nie piszesz dla Twojej firmy, ani dla Twojej marki. Piszesz dla swojej publiczności.
- Przeprowadzić badania słów kluczowych. Buzzsumo.com wykazało, że „pisanie treści” jest lepszym słowem kluczowym niż „pisarz treści”, co doprowadziło do zmiany tytułu. Witryna ujawniła również, że popularne jest pisanie postów z instrukcjami.
- Sprawdzić konkurencję. Audyt treści Twoich konkurentów dostarcza mnóstwo informacji. Nie tylko o tym, co udostępniają, ale również o tym, kto udostępnia linki do ich treści, bloguje o tym, oraz udostępnia w innym miejscach.
- Stworzyć dobry tytuł. Dobry tytuł nie wpłynie na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania, ale sprawi, że użytkownicy klikną Twój link, gdy zobaczą go w Google. To tytuł i opis decydują, czy użytkownicy klikną i zaczną czytać resztę.
3. Jesteś Oryginalny
Tu musimy powiedzieć sobie jasno, czym jest oryginalność. Nikt nie oczekuje od Ciebie, żebyś wymyślał koło od nowa, albo wywarzał otwarte drzwi. Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć pojęcie oryginalności, zachęcam do przeanalizowania Twoich ulubionych… filmów. Jeżeli przyjrzysz się im bliżej, że w większości przypadków dostajesz „to samo, tylko inaczej.” Wszystkie komedie romantyczne mają podobne elementy, a mimo tego są inne, oryginalne. Możesz więc pisać o tych samych rzeczach, co konkurenci. Przefiltruj jednak wszystko przez swoje doświadczenia i opowiedz swoją historię. Jesteś tylko jeden Ty – wykorzystaj to.
4. Znasz Podstawy SEO, HTML, CSS oraz WordPress
Już dobrze. To wcale nie jest takie przerażające, jak się wydaje. Na dobrą sprawę najnowsze motywy WordPressa oraz pluginy takie jak np. Yoast SEO, poprowadzą Cię za rękę. Musisz się jednak z nimi zapoznać, żeby wiedzieć, gdzie zmienić tytuł oraz nagłówek wyświetlany w Google. Znajomość podstaw SEO pomoże Ci również tworzyć treści, które nie tylko przyciągną nowych użytkowników, ale również pomogą Google w lepszym pozycjonowaniu Twojej strony. Algorytmy często się zmieniają, ale jeżeli poświęcisz czas na naukę podstaw, będziesz po jasnej stronie mocy.
5. Znasz Zasady Panujące w Social Mediach
Kiedy opublikujesz swoje treści, zabawa dopiero się rozpoczyna. Zanim zaczną pojawiać się wynikach Google, trochę wody upłynie. W międzyczasie wykorzystaj social media, zbuduj swoją publiczność i przekaż im dobre wieści o nowym artykule, który przygotowałeś. Poznaj zasady panujące na każdym kanale społecznościowym i zdecyduj, który jest najlepszy dla Ciebie. Nie musisz być wszędzie. Bądź tam, gdzie są Twoi odbiorcy.
Jak sam widzisz website content writer, to rola, która wymaga o wiele więcej niż tylko pisania.
Podsumowanie
Pisać każdy może, ale do przebicia się przez miliony treści publikowanych każdej minuty w Internecie, potrzebujesz kilku ważnych umiejętności.
Musisz pamiętać, że nie piszesz dla siebie – piszesz dla swoich odbiorców. Właśnie dlatego musisz zrozumieć ich problemy, mówić ich językiem oraz wiedzieć, gdzie szukają odpowiedzi na swoje pytania.
Chcesz prowadzić biznes w Internecie? Musisz nauczyć się jak zarabiać na treściach. Website content writer to współczesny dziennikarz, który wie dokładnie, czego szukają jego odbiorcy. Dzięki temu może napisać tekst, który spełnia bardzo konkretne funkcje biznesowe.
Dzięki znajomości podstaw SEO, website content writer może optymalizować treści pod wyniki wyszukiwania Google. Nie pisze jednak dla robotów tylko dla żywych ludzi, którzy mają problemy do rozwiązania.
Digital marketing nigdzie się nie wybiera. Im szybciej zrozumiesz zasady panujące w tym świecie, tym szybciej zaczniesz przyciągać nowych użytkowników do Twojego bloga lub firmowej strony internetowej.