Każdej minuty użytkownicy i właściciele firm na całym świecie tworzą miliony treści. Nie wiesz, jak się przebić przez ten tłum i przyciągnąć widownię na Twoją stronę? Z pewnością przyda Ci się seo copywriting.
Jak pisać, żeby chcieli czytać? To chyba odwieczny problem wszystkich autorów. Jakby tego było mało, wszystko skomplikował Internet, przez który wszyscy jesteśmy autorami.
Chcesz założyć bloga? Proszę bardzo. Bez wielkich kosztów w ciągu jednego dnia możesz założyć własnego bloga lub stronę internetową dla firmy i pisać wszystko, co Ci tylko do głowy przyjdzie.
Sytuacja komplikuje się, gdy piszesz coraz więcej, ale niestety wskazówka osób odwiedzających Twoją stronę nie chce drgnąć. W porywie frustracji przestajesz pisać i rzucasz na odchodne, że to nie działa.
Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją obecnie zarówno blogerzy, jak i specjaliści od content marketingu, jest pisanie treści, które są zoptymalizowane dla wyników wyszukiwania Google a jednocześnie są wartościowe oraz interesujące dla ludzi.
SEO jest chyba najbardziej niezrozumianym zakamarkiem marketingu internetowego. Pamiętam, jak kiedyś jeden z moich znajomych powiedział, żebym się trzymał od seo z daleka, bo to studnia bez dna.
Pisz dla ludzi, a nie dla algorytmów
Wbrew pozorom treści SEO nie są skomplikowane, gdy tylko zrozumiesz, że człowiek musi być zawsze na pierwszym miejscu, przed algorytmami wyszukiwarek.
Jeżeli chcesz przyciągnąć użytkowników do Twojej strony internetowej lub bloga, musisz postępować mądrze. Twoje treści muszą spełniać dwa wymagania: po pierwsze muszą dotyczyć użytkownika końcowego (klienta, prospekta, czytelnika, itd.), a po drugie muszą rozwiązywać jego konkretny problem.
Jak jednak tworzyć treści, które spełnią te wymagania? W jaki sposób tworzyć treści, które dobrze pozycjonują się w Google i jednocześnie przekonują ludzi? Odpowiedzi na te pytania dostarczy Ci właśnie seo coprywriting.
Martwisz się, że nie będzie Cię stać na drogiego SEO copywritera? Spokojnie poradzisz sobie przestrzegając prostych zasad.
I właśnie te zasady poznasz z poniższego artykułu. Tekst obejmuje takie zagadnienia jak:
- Co to jest SEO?
- Czym zajmuje się copywriting?
- Co to jest seo copywriting?
- Zasady i elementy seo copywritingu
Zaczynajmy…
Pobierz bezpłatny e-book „Skuteczny Content Marketing”
Zapisz się do newslettera dla marketerów i odbierz bezpłatnego e-booka. To praktyczne porady, dzięki którym przyciągniesz i zaangażujesz klientów dzięki content marketingowi.
Dołączając do naszej społeczności, będziesz otrzymywał wyłącznie wiadomości związane ze skutecznym marketingiem.
Co to jest SEO?
Wszyscy wiemy, co się dzieje, gdy wpiszemy jakieś słowo lub pytanie do wyszukiwarki internetowej. Otrzymujemy listę wyników dopasowanych do naszych potrzeb. Te strony są nam pokazywane jako rezultat SEO (ang. search engine optimization), czyli mówiąc prościej optymalizacji pod silnik wyszukiwarki.
SEO w skrócie to nic innego, jak optymalizowanie Twoich treści dla silnika wyszukiwarki, żeby pojawiały się wyżej w wynikach wyszukiwania od innych stron dla tych samych zapytań użytkowników.
Strategia SEO to cały proces, który chyba najlepiej zobrazuje poniższa grafika.
Upraszczając cały proces jeszcze bardziej, SEO działa, gdy:
- Badasz słowa kluczowe, a później…
- Wybierasz jedno z nich i…
- Wykorzystujesz do napisania treści…
- Którą inni czytają oraz dzielą się nią na social media, własnych blogach oraz innych stronach.
Podczas pisania treści pamiętaj, że Google prezentując wyniki wyszukiwania bazuje na autorytecie i tym, czy strona faktycznie ma dla użytkowników dużą wartość.
Autorytet to nic innego, jak liczba innych stron, które cytują lub wspominają Twoje treści oraz linkują do nich. Jeżeli Twoje treści są adekwatne do tego, czego faktycznie szukają użytkownicy i użytej przez nich frazy wyszukiwania – Twoja strona jest przez Google uznawana za godną zaufania.
Jeżeli mówimy o treściach, dochodzimy do kolejnego punktu, którym jest copywriting.
Czym zajmuje się copywriting?
No dobrze, ale co to właściwie jest ten copywriting? Przecież każdy potrafi coś tam napisać, żeby na stronie internetowej było coś do czytania.
Na początku tego artykułu powiedziałem, że przez Internet wszyscy jesteśmy autorami i masz rację – każdy może coś napisać. Copywriting to nie jest jednak jakieś tam pisanie.
Copywriting to sztuka i nauka pisania takich treści, które skłaniają czytelnika, użytkownika lub odwiedzającego stronę do kupienia produktu, zapisania się na listę mailingową, wzięcia udziału w jeździe testowej nowego samochodu lub wykonania innej akcji, która wpłynie pozytywnie na Twój biznes.
Seo copywriter to osoba, która rozumie innych ludzi, wie, co jego odbiorcy lubią i tak dobiera słowa, żeby zaspokoić ich potrzeby. Dopasowuje nagłówki, słowa, zdania i paragrafy w taki sposób, żeby przeprowadzić użytkownika przez rozwiązanie problemu. Seo copywriter rozumie również, jak Google patrzy na niektóre słowa i frazy.
Myślę, że po tym możemy już śmiało odpowiedzieć na pytanie:
Co to jest seo copywriting?
SEO copywriting to nic innego jak tworzenie użytecznych i wartościowych treści, które są jednocześnie zaprezentowane w atrakcyjny dla użytkowników sposób. Treści są skoncentrowane na określone słowa kluczowe tak, żeby inne osoby chętnie dzieliły się nimi na platformach social media.
Takie działanie zwiększa autorytet i zaufanie do treści, a to z kolei poprawia ich miejsce w rankingach wyszukiwania Google dla wybranych słów kluczowych.
SEO copywriting pomaga Ci również namierzać potencjalnych klientów i rozwiązywać ich konkretne problemy dobrze przygotowanymi treściami.
Podstawowe zasady seo copywritingu
Jeżeli zastosujesz podstawowe zasady SEO i będziesz postępował według nich systematycznie, twoje treści z czasem same zaczną napędzać twoje treści.
Zanim zaczniesz dodawać elementy seo copywritingu na swojego bloga lub stronę internetową, zwróć uwagę na kilka elementów, które pomogą Ci nie tylko poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania Google, ale również zwiększyć współczynnik konwersji.
Oto kilka elementów seo copywritingu, które mają największe znaczenie:
1. Szybkość ładowania strony
Żyjemy w czasach, gdy wszyscy chcemy otrzymywać rzeczy najlepiej „na wczoraj” i ta sama zasada dotyczy również stron internetowych. Według badań Akamai 47% użytkowników oczekuje, że strona załaduje się w dwie sekundy lub mniej, a 40% badanych opuszcza stronę, jeżeli ładowanie drwa dłużej niż 3 sekundy.
Od maja 2021 Google wdraża algorytmy Web Core Vitals, w których szybkość ładowania strony będzie jeszcze istotniejsza niż teraz.
Bez tego elementu nawet najlepsze treści niewiele znaczą, ponieważ użytkownik nie będzie czekał, żeby się załadowały.
Nie wiesz jak szybko ładuje się Twoja strona? Możesz to sprawdzić na przykład na stronach:
Szybkość ładowania strony zależy między innymi od wielkości i formatu użytych grafik i zdjęć. Zadbaj o to, żeby pliki były jak najmniejsze. Jeżeli używasz WordPress może Ci w tym pomóc na przykład wtyczka Smush, która automatycznie będzie optymalizowała dla Ciebie grafiki.
2. Nagłówki
Badania czytelnictwa na całym świecie pokazują, że gdy ktoś sięga po gazetę skupia się na czterech elementach: tytule, nagłówku, zdjęciu i podpisie pod zdjęciem. Na tej podstawie czytelnik może określić, czy artykuł jest na tyle interesujący, żeby poświęcić mu swój cenny czas.
Ze stronami internetowymi jest podobnie. Jeżeli użytkownicy widzą w wynikach wyszukiwania Google średni nagłówek, Twój współczynnik klikalności (click-through rate) będzie niski. W tym przypadku dobre treści się marnują, ponieważ nagłówek nie zainteresował ludzi na tyle, żeby przeczytali całość.
W SEO copywritingu Twój nagłówek powinien przyciągnąć uwagę ludzi i nakłonić ich do kliknięcia i przeczytania całości materiału.
Oto kilka przykładów, co się sprawdza w dobrych nagłówkach:
- Jak coś zrobić?
- X pomysłów na…
- X błędów…
- X mitów o…
- Wszystko co musisz wiedzieć o…
- X kontra Y
- …krok po kroku
Jak edytować i łatwo dopracowywać nagłówki? Nowym jak i doświadczonym SEO copywriterom polecam zainstalowanie wtyczki Yoast SEO do Wrodpress. Gdy już opanujesz zasady seo copywritingu, będziesz mógł tworzyć treści, które będą wysoko w rankingu Google, ale również będą przyciągały kliknięcia użytkowników i klientów.
3. Treści
Treści są motorem napędowym SEO copywritingu. Właśnie dlatego pozycjonowanie strony dla Google jest nierozerwalnie związane z content martketingiem. Najważniejszym powodem, dla którego ludzie korzystają z Google jest to, że poszukują tam wartościowych treści. Wyszukiwarki podążają również za świeżymi treściami, które powinny być dodawane do strony systematycznie.
Pamiętam, gdy podczas pracy w gazecie mieliśmy podstawowe dwie mantry. Pierwsza to „idziemy na herbatę”, a druga to „myśl jak czytelnik”. Jeżeli chcesz przyciągnąć treściami użytkowników do strony również musisz poznać swojego odbiorcę i zrozumieć, czego szuka. Rozwiąż jego problemy – to kolejny cel dobrego seo copywritingu.
4. Meta Descriptions
Roboty Google nieustannie skanują Internet w poszukiwaniu treści, które najlepiej odpowiedzą na pytania zadawane przez użytkowników. W jaki sposób możesz im pomóc odnaleźć Twoje treści?
Meta descriptions pomagają silnikom wyszukiwarek zrozumieć, jaki jest temat Twoich treści oraz dlaczego słowa kluczowe i frazy występują w Twoim tekście.
Google wykorzystuje meta description z Twojej strony jako zajawkę, którą pokazuje użytkownikom szukających konkretnych słów kluczowych. Ta zajawka decyduje o tym, czy ktoś kliknie w link lub nie, bez względu na to jak wysoko jest Twoja strona w Google.
Dla potrzeb SEO meta description powinien mieć 150-160 znaków i wygląda tak:
We wprowadzaniu i edycji meta descriptions pomoże Ci również wspomniana wcześniej wtyczka Yoast SEO lub wtyczka All in One SEO dla WordPress.
5. Nasycenie słów kluczowych
Częstotliwość słów kluczowych oznacza to, jak często Twoje wybrane słowo kluczowe występuje na stronie.
Nasycenie słowami kluczowymi nie jest już tak skuteczne jak było kiedyś. Czasy, w których strona, na której 500 razy powtórzono słowo kluczowe (tzw. keyword stuffing), pozycjonuje się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce, już minęły.
Słowa kluczowe nadal są jednak ważnym elementem treści zoptymalizowanych pod SEO.
Jak więc dobrać odpowiednią częstotliwość słów kluczowych, żeby nie przekroczyć granicy i nie otrzymać kary od Google?
Warto zapamiętać, żeby frazy kluczowe nie zajmowały więcej niż 5% całego tekstu. No i oczywiście nie musisz sam obliczać tych proporcji.
Możesz skorzystać z takich narzędzi jak:
6. Linki do stron
Google zależy na dostarczaniu użytkownikom wartościowych treści, bez względu na to, czy pochodzą z Twojej czy inne strony. Linkowanie ze swojej strony do materiałów innych autorów, które są uzupełnieniem treści lub dają więcej wartości, jest nagradzane przez Google.
Pokazujesz w ten sposób, że zależy Ci przede wszystkim na dobru użytkowników i dostarczaniu im wartości.
Nie ma twardych zasad, jeżeli chodzi o linkowanie. Dotyczy to zarówno linków zewnętrznych (do innych stron internetowych) jak i linków wewnętrznych (w obrębie Twojej strony internetowej).
Jeżeli chcesz jednak, żeby wyniki pozycjonowania były lepsze zapamiętaj kilka punktów:
- Umieść link do adekwatnych stron zewnętrznych lub Twoich własnych we wprowadzeniu do artykułu.
- Linkuj do bardziej dogłębnych poradników dotyczących danego tematu na Twojej lub innej stronie.
- Podlinkuj słowo, które naturalnie pasuje do tematyki treści.
Chcesz, żeby inni linkowali Twoje teksty? Możesz przeprowadzić rozeznanie i poprosić autorów innych blogów lub stron, żeby podlinkowali do Ciebie. Wyślij im maila z informacją, że uważasz, że Twój raport doda wartość do treści które znajdują się na ich stronie.
Jeżeli znasz swoich odbiorców i ich potrzeby, nie musisz się martwić się za bardzo o nasycenie słów kluczowych lub linki, ponieważ z czasem zaczną pojawiać się same. Dobre i wartościowe treści zawsze przyciągną komentarze, udostępnienia, klientów oraz sprzedaż.
Na tym właśnie polega praca SEO copywritera.
Podsumowanie
SEO copywriting polega na budowaniu wokół słów kluczowych atrakcyjnych i wartościowych treści, które ludzie chcą promować i udostępniać.
Treści, które generują duży ruch organiczny z wyszukiwarek internetowych, są zazwyczaj dokładnie przemyślane, zbudowane wokół dobrze dobranych słów kluczowych oraz są zawsze aktualne.
Jeżeli skupisz się na tworzeniu wartościowych treści stosując zasady seo copywritingu na pewno poprawisz liczbę odwiedzających Twoją stronę, rozpoznawalność marki oraz zakochasz się w content marketingu.